Parlament Letonije je usvojio amandmane 21. juna. Sa druge strane, opoziciona stranka „Saglasnost“, dekani više fakulteta i nevladine organizacije su zatražili od predsednika da ih ne odobri.
Prilikom pripreme nacrta zakona u njega su uneti predlozi ministra obrazovanja i nauke Karlisa Šadurskisa. Nakon 1. januara 2019. godine biće zabranjen upis studenata na programe sa ruskim jezikom.
Prema važećem zakonu, dozvoljena su predavanja na stranom jeziku kada je to neophodno za postizanje ciljeva učenja (jezički i kulturni programi).
Jezik predavanja na fakultetima
Skoro trećina studenata privatnih fakulteta studirala je prošle godine na ruskom jeziku. Letonija ima jedan zvanični jezik — letonski. Ruski jezik, koji je maternji za 40 odsto stanovništva, ima status stranog jezika.
Nastava u visokoškolskim ustanovama će i dalje biti moguća na nekom od zvaničnih jezika EU. Na državnim univerzitetima u Letoniji predavanje na zvaničnim jezicima EU je moguće samo u posebnim slučajevima — za strane studente i po programima koji su predviđeni sporazumima o međunarodnoj saradnji. Istovremeno, strani studenti obavezno uče letonski jezik ukoliko njihove studije traju duže od šest meseci.
Obrazovna reforma u Letoniji
U aprilu 2018. Vejonis je najavio amandmane kojima se predviđa prenos nastave u svim srednjim školama na letonski jezik do 1. septembra 2021. godine.
Stanovnici Letonije koji govore ruski najavljuju će da nastaviti demonstracije protiv novog zakona. Poslednji miting održan je za Međunarodni dan deteta početkom juna.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije više puta je skretalo pažnju organizacijama za ljudska prava Ujedinjenih nacija, Evropske unije, OEBS-a i Saveta Evrope na diskriminatorsku politiku letonskih vlasti u oblasti jezika.