Od „samuraja“ spektakl za kraj, blesak Belgije u 90+ vredan četvrtfinala (foto)

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaBelgijanci proslavljaju gol
Belgijanci proslavljaju gol - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica osmine finala Belgija 3 — 2 Japan. Stadion „Rostov arena“ u Rostovu na Donu.

Kakva utakmica! Japanci su iznenadili svet i igrom i rezultatom, do samoga kraja. Nije bilo povlačenja pred jačim protivnikom, napadali su koliko god su i kad god su mogli, stvorili mnogo šansi, poveli 2:0, ali kvalitetnija i srećnija Belgija brzo je izjednačila.

A onda, umesto da „đavoli“ pojure i treći gol u trenucima dok je protivnik u „nokdaunu“, ponovo je napred krenuo Japan. Koliko je srce za to potrebno! Ne slomiti se i ne pasti psihički posle velikog vođstva, posle fantastične igre i praga senzacije. Stvorili si više šansi, napadali preko sjajnog Kagave, koji je odlično povezivao redove, menjao stranu igre, dodavao u pokušaju da spoji sa golom saigrače… U odbrani su takođe bili neverovatni — nekoliko kontri Belgije su zaustavili volšebno, u poslednjim sekundama uspevši da izblokiraju šuteve Lukakua, Azara, Felinija… I golman Kavašima je frustrirao napadače „crvenih đavola“ svojim bravuroznim odbranama, refleksnim reakcijama…

Sve je ličilo na to da ćemo gledati bar produžetke. I te kako zaslužene. Svime onim što su prikazali borbeni „samuraji“. Ali sevnula je kontra Belgijanaca. Verovatno najbolja akcija Belgije na utakmici. Mat u tri poteza, koji na asistenciju Menijea rešava Čadli. Za veliko slavlje, za plasman u četvrtfinale. I veliku tugu svih u štabu Japana. Svih fudbalera i svih simpatizera Japana širom sveta. Gledaćemo Belgiju protiv Brazila, a sjajne Japance ispraćamo kući. Časno su branili boje svoje zemlje. Njihovi navijači pokazali su kako se ponaša na stadionu i oni su sigurno jedan od razloga zbog kojih ćemo ovo prvenstvo pamtiti po lepom.

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaHiroki Sakai (Яponiя) posle okončaniя matča 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Hiroki Sakai posle utakmice između Japana i Belgije - Sputnik Srbija
1/17
© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaBolelьщiki sbornoй Belьgii raduюtsя pobede v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Navijači Belgije proslavljaju gol i pobedu nad Japanom za plasman u četvrtfinale - Sputnik Srbija
2/17
© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaRomelu Lukaku proslavlja pobedu nad Japanom i plasman u četvrtfinale
Romelu Lukaku proslavlja pobedu nad Japanom i plasman u četvrtfinale - Sputnik Srbija
3/17
Romelu Lukaku proslavlja pobedu nad Japanom i plasman u četvrtfinale
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: vratarь Tibo Kurtua (Belьgiя) i glavnый trener sbornoй Belьgii Roberto Martines raduюtsя pobede v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Golman Belgije Tibo Kurtoa i trener Roberto Martinez proslavljaju pobedu nad Japanom u osmini finala SP - Sputnik Srbija
4/17
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaBolelьщik v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Navijači Japana u neverici posle trećego gola Belgijanaca - Sputnik Srbija
5/17
Bolelьщik v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Naser Šadli (Belьgiя) i Toma Mёnьe (Belьgiя) raduюtsя zabitomu golu v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Reprezentativci Belgije proslavljaju gol i pobedu nad Japanom za plasman u četvrtfinale SP - Sputnik Srbija
6/17
© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaVratarь Эйdzi Kavasima (Яponiя) propuskaet gol v svoi vorota v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Golman Japana Eidži Kavašima prima gol u poslednjim trenucima sudijske nadoknade u meču osmine finala protiv Belgije - Sputnik Srbija
7/17
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaKэйsukэ Honda (Яponiя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Keisuke Honda sprema se da izvede slobodan udarac iz velike udaljenosti u nadoknadi vremena na utakmici osmine finala protiv Belgije - Sputnik Srbija
8/17
Kэйsukэ Honda (Яponiя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaKavašima na golu Japana
Kavašima na golu Japana - Sputnik Srbija
9/17
Kavašima na golu Japana
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaЮto Nagatomo (Яponiя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Odlični Nagatomo sa loptom - Sputnik Srbija
10/17
Юto Nagatomo (Яponiя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaVratarь Эйdzi Kavasima (Яponiя) propuskaet mяč v svoi vorota v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Felaini postiže gol za izjednačenje na 2:2 - Sputnik Srbija
11/17
© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaIgroki sbornoй Belьgii raduюtsя zabitomu golu v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
12/17
© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaFelaini postiže gol za izjednačenje na 2:2
13/17
Felaini postiže gol za izjednačenje na 2:2
© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaBelgijanci proslavnjaju gol
Belgijanci proslavnjaju gol - Sputnik Srbija
14/17
Belgijanci proslavnjaju gol
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaIgroki sbornoй Яponii raduюtsя zabitomu mяču v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.
Presrećni Japanci proslavljaju drugi gol - Sputnik Srbija
15/17
© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaKurtoa je savladan poptuno neočekivano u drugi put za samo četiri minuta
Kurtoa je savladan poptuno neočekivano u drugi put za samo četiri minuta - Sputnik Srbija
16/17
Kurtoa je savladan poptuno neočekivano u drugi put za samo četiri minuta
© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaVratarь Tibo Kurtua (Belьgiя) propuskaet gol v svoi vorota v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Яponii.

KRAJ UTAKMICE Konačni rezultat Belgija 3 — 2 Japan

90+5' GOL! ČADLI! Belgija 3 — 2 Japan

90+3' Keisuke Honda sa više od trideset metara iz slobodnog udarca odlično šutira pre živog zida, gađajući donji desni ugao Kurtoe, koji sjajno brani.

90' Nagatomo ubacuje loptu sa strane, umalo da Vitsel u pokušaju da izbaci loptu iznenadi svog golmana, ali Kurtoa sjajno reaguje. Od svega samo korner za Japan.

Belgija je prošla u nokaut fazu SP poslednja tri puta kada se našla na takmičenju (2002, 2014. i 2018), i ima sedam vezanih pobeda u grupama. Još je impresivniji niz utakmica u kojima nisu poraženi u grupi — 12. Poslednji poraz su doživeli od Saudijske Arabije 1994.

86' Kavašima brani dva odlična šuta. Pravo je čudo da Belgija nije povela, a japanski golman je za to zaslužan.

84' Keisuke Honda u dobroj prilici posle majstorije Kagave, posle bloka jednog igrača Belgije pogađa spoljni deo mreže.

81' Dvostruka izmena u reprezentaciji Japana. Na terenu su Jamaguči i Honda, a izlaze Šibasaki i Haraguči.

Belgija ima pozitivan skor protiv protivnika iz Azije, sa tri pobede i jednim porazom, uz dva remija.

74' GOL! FELAINI! Nastavlja Belgija sa napadima, Azar je odlično ubacio loptu na 6 metara, a visoki Felaini sjajnim skokom zakucava u mrežu Kavašime. Belgija 2 — 2 Japan

69' GOL! VERTONGEN! Posle kornera, Kavašima boksuje loptu, koju jedan od igrača Japana pokušava da izbaci van 16 metara, ali ona dolazi na nekih 7-8 metara do Vertongena, koji na prvu glavom gađa suprotni ugao golmana. Uz mnogo sreće, lopta završava u mreži. Belgija 1 — 2 Japan

„Samuraji“ imaju dve pobede, tri remija i četiri poraza protiv evropskih protivnika na svetskim prvenstvima, ali nisu uspeli da postignu pogodak na poslednja dva meča (odigrali su 0:0 sa Grčkom 2014. i izgubili od Poljske u poslednjoj utakmici grupne faze na ovom SP).

65' Nema Belgija vremena za gubljenje. Martinez sa dve izmene — Felaini umesto Mertensa i Čadli umesto Karaska.

62' Napad Belgije preko desne strane, odličan centaršut Menijea na Lukakua koji sjajno skače, dobro šutira, ali srećom po Japance lopta odlazi pored gola.

59' Japan brzo po levoj strani, centrira Osako, ali seče to odbrana Belgije i lopta završava u korneru.

52' GOL! TAKAŠI INUI! Projektil Inuija sa 25 metara. Belgija 0 — 2 Japan

49' Azar šutira iz šesnaesterca, ali pogađa stativu!

48' GOL! GENKI HARAGUČI! Kakav šok za Belgijance! Haraguči istrčava fantastičnu kontru, dobija odličnu loptu i preciznim šutom pogađa suprotni ugao golmana Kurtoe. Belgija 0 — 1 Japan

© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaKurtoa nemoćan posle šuta Haragučija
Kurtoa nemoćan posle šuta Haragučija

46' Počinje drugo poluvreme.

Iznenađenje za Engleze. Njihova velika pop zvezda Ed Širan je na koncert izašao u dresu i sa zastavom reprezentacije za koju veruje da će osvojiti SP u Rusiji.

Belgija na suvi kvalitet dolazi do šansi, ali Japan pokazuje da se ne plaši. Od prvog sudijskog zvižduka, napadaju čim se ukaže prilika i stvorili su nekoliko solidnih prilika, ali zasad bez opasnog šuta na gol. Kavašima odoleva svim iskušenjima, požrtvovano reagujući u svakoj prilici. Kurtoa na drugoj strani nije bio na velikim mukama, ali je imao sreće jer su Japanci često bili neodlučni prilikom šuta ili završnog pasa. Na drugoj strani, Belgija diktira tempo, igra organizovano, ali bez pogotka. Čeka nas zanimljiv nastavak. Belgija mora konkretnije ka golu ako želi da sve reši u regularnom delu utakmice. Kako vreme odmiče, šanse „samuraja" rastu da bar dođe do penala, gde će sreća verovatno igrati i presudnu ulogu.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Trenutni rezultat Belgija 0 — 0 Japan

44' Odlična akcija Japan koja je počela na njihovoj polovini, opet je nađen Nagatomo na levoj strani, koji dodaje do Osaka. Njega je lopta iznenadila na petercu, nije se najbolje snašao, pa je loptu pokupio Kurtoa. Na kraju je sudija pokazao da je Osako bio u ofsajdu.

40' Prvi žuti karton na utakmici. Gaku Šibasaki je završio u beležnici senegalskog sudije.

36' Presingom Belgija dolazi do lopte, koju šalje na levu stranu do Azara. On okleva na šutu, pa je izblokiran. U nastavku igre lopta dolazi do Vitsela, koji odmah šutira sa 20 metara, ali preko gola.

© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaAzar u prodoru pred tri Japanaca
Azar u prodoru pred tri Japanaca - Sputnik Srbija
Azar u prodoru pred tri Japanaca

Japan i Belgija su samo jednom igrali jedni protiv drugih na SP, i to 2002, kad je Japan bio domaćin.

31' Borbeni Japanci uspevaju da napadnu i organizovano, dobro su prošli po levoj strani, ušao je Kagava u šesnaesterac, petom asistirao do Nagatoma, koji uspeva da centrira na peterac, gde Inui slabo udara glavom, samo do belgijskog golmana.

27' Šut Azara sa ivice šesnaesterca, Kavašima dobro boksuje.

© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaJapanski golman Kavašima za sada odličan na golu
Japanski golman Kavašima za sada odličan na golu - Sputnik Srbija
Japanski golman Kavašima za sada odličan na golu

25' Dobra akcija Belgije, odlično je sa desne strane centrirao Mertens na Lukakua, koji je bio na 3-4 metra od gola, ali se spetljao prilikom prijema lopte. Ostaje 0:0.

21' Lukaku je šutirao sa ivice šesnaesterca, lopta završava u korneru.

16' Posle solidnog napada Belgije, pokušava Vitsel sa poludistance. Od svega samo korner.

Japan ima bolji međusobni skor u pet mečeva koliko je odigrao protiv Belgije, sa dve pobede i dva remija. „Crveni đavoli“ su pobedili samo na poslednjem meču, u novembru 2017. u Brižu, kada je Romelu Lukaku dao jedini gol.

10' Još jedna dobra akcija Japana, ponovo preko leve strane, dobar centaršut, ali ponovo na loptu kasni Haraguči.

7' Dobra akcija Japana sa svoje polovine, lopta posle nekoliko dodavanja dolazi na levi bok, Inui ubacuje u šesnaesterac, ali Belgijanci to raščišćavaju.

1' Utakmica je tek počela, a Japan je već imao šansu. Kagava dobro šutira, malo pored leve stative Kurtoe.

1' Počela je utakmica osmine finala između Belgije i Japana.

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaEkipa Belgije
Ekipa Belgije - Sputnik Srbija
Ekipa Belgije
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaEkipa Japana
Ekipa Japana - Sputnik Srbija
Ekipa Japana
© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaPočetak meča Belgija - Japan
Početak meča Belgija - Japan - Sputnik Srbija
Početak meča Belgija - Japan

UOČI UTAKMICE…

Od 20 časova nas očekuje meč između odličnih Belgijanaca i do krajnjih granica borbenih Japanca. Ovaj duel za plasman u četvrtfinale je, pre početka šampionata, bio verovatan koliko i to da će reprezentacija Zemlje izlazećeg sunca biti jedan od favorita na Mundijalu. I dok se Belgija, kojoj se predviđaju dometi mnogo veći od plasmana među 16 najboljih, očekivano našla ovde, Japan je potpuno iznenađenje svoje grupe, ali i prvog dela Svetskog prvenstva.

Belgija i do treće pobede, pali Englezi za kraj, „albion“ izabrao Kolumbiju (foto)

Belgijanci su pre početka Mundijala svrstani u širi krug favorita za njegovo osvajanje, ne bez razloga. Generacija Azara, Lukakua, Kurtoe, Kompanija, Felainija, Vitsela i Vermalena je konačno sazrela i spremna je za velika dela, što je pokazala i u grupi u kojoj je zauzela prvo mesto sa sve tri pobede. Protiv Paname i Tunisa „crveni đavoli“ su pokazali efikasnost, uz dopadljivu igru samo na momente, dok su protiv Engleske, kada je već bilo jasno da su obezbedili plasman, praktično izašli sa drugom postavom (iz prvih 11 tu su bili samo golman Kurtoa i štoper Bojata) — i opet utakmicu dobili. Možemo da raspravljamo zašto se to desilo, s obzirom na to da je i „gordi albion“ bio siguran u prolaz dalje, a pobednik u toj utakmici je išao u deo kostura u kome su reprezentacija Francuske i Brazila. Ali, da ne bismo razvijali teorije zavere, reći ćemo da je Belgija odigrala poštenu utakmicu i pobedom sebe gurnula u teži deo žreba, iako joj je prva prepreka jedan od autsajdera.

Ipak, danas će Belgijanci igrati sasvim drugačiju utakmicu od onih u grupi. Nema više prava na kiks, a izabranici selektora Martineza će od prvog minuta krenuti jako i na pobedu. Možda i pokušati i da budu što efikasniji, kako bi svima pokazali da se ne šale i da imaju ozbiljne namere da se upletu u borbu za sam vrh.

Navijači Japana i Senegala čiste tribine nakon utakmice drugog kola grupe H u Jekaterinburgu - Sputnik Srbija
Najlepšu poruku svetu poslali su Japanci i Senegalci

Japan je veoma srećno došao do osmine finala, a fortuna ih je na ovom Mundijalu pogledala nekoliko puta. Prvi put u prvom kolu protiv Kolumbije, kada su na samom početku utakmice Južnoamerikanci ostali sa igračem manje a Japanci dobili penal, pa su, i pored izjednačenja Kolumbijaca, uspeli da utakmicu dobiju. Veliko je pitanje šta bi se u tom meču desilo da su obe ekipe igrale sa po 11 igrača. Protiv Senegala, u drugom kolu, dva puta su se vraćali u igru, uspeli da upišu bod, i da sa 4 boda i sa prvog mesta u grupi uđu u poslednje kolo protiv već otpisane Poljske. I tada je fortuna još jednom umešala prste i pogledala Japan. I pored izgubljene utakmice od Poljaka sa 1:0, iste gol razlike i nerešenog međusobnog duela sa Senegalom, dalje su otišli „samuraji“ zbog pravila o fer-pleju, to jest zbog manjeg broja žutih kartona.

© Sputnik / Konstantin Čalabov / Uđi u bazu fotografijaJapanski fudbaleri na treningu
Japanski fudbaleri na treningu - Sputnik Srbija
Japanski fudbaleri na treningu

Ipak, protiv Belgije im samo sreća neće biti dovoljna, ali je činjenica da je selektor Nišino na utakmici sa Poljskom odmarao neke ključne igrače, pa ćemo u ovom meču sigurno gledati neki drugačiji Japan. Svakako „samurajski“ pošten prema sebi, prema protivniku, i spreman da na svaki način opravda svoje učešće u osmini finala Svetskog prvenstva. Pokušaće Japanci da zadive ceo svet još jednom svojom borbenošću, neprestanim trčanjem napred-nazad, dokle god postoji šansa da se nešto uradi na terenu.

Očekuje nas otvoren meč sa dosta prilika, a možda i mnogo golova. Japan nije ekipa koja će se samo braniti, a sa druge strane, Belgija je ta koja je veoma efikasna i jaka na svim pozicijama. Japan svoju šansu može da pokuša da traži na penale, ali da bi toga došao, mora da postigne bar gol, jer teško da organizovana i jako efikasna Belgija to neće uraditi. „Samuraji“ baš nemaju šta da izgube u ovom meču. Njihov cilj je da, ako već moraju da „poginu“, to urade samurajski — časno. A to možda nekim čudom bude dovoljno i za „vaskrsnuće“. Videćemo.

Da napomenemo i da su ove dve reprezentacije, pre nešto više od 6 meseci, odigrale prijateljski meč u kom su Belgijanci slavili sa 1:0.

Stadion „Rostov arena“, na kome se igra ova utakmica, izgrađen je specijalno za SP 2018. Nalazi se na živopisnom mestu, na obali Dona, jedne od najvećih reka Rusije. Severna tribina stadiona je delimično otvorena, pa gledaoci mogu da uživaju u prelepom pogledu na reku i grad. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 45.145 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Rostov na Donu, južnu prestonicu Rusije, grad na desnoj obali reke Don.