RUSIJA JE U ČETVRTFINALU! Akinfejev je novi ruski bog (foto)

© REUTERS / Russia Picture ServicePresrećni Rusi i tužni Španci posle odbrane Akinfejeva
Presrećni Rusi i tužni Španci posle odbrane Akinfejeva - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica osmine finala Španija 1 — 1 Rusija (penali 3 — 4). Stadion „Lužniki“ u Moskvi.

Španija na kolenima, Rusija slavi Akinfejeva. Verovali su u čudo i uspeli prvi put od raspada SSSR-a da obezbede četvrtfinale. Posle 120 minuta sa boljim, sa iskusnijim, sa kvalitetnijim protivnikom, ali manje srčanim, manje srećnim i protivnikom koji nije imao Akinfejeva!

Sve što smo mogli da očekujemo od meča — videli smo. Španiju koja ima neverovatan broj pasova (1.114 od čega 90% preciznih), koja plete mrežu oko gola, koja nadigrava protivnika, ali koja je samo jednom šutnula u okvir gola za 90 minuta. Jednom! Rusija nije mogla sa njima da se nadigrava. Suludo bi, verovatno, bilo i Nemcima, a ne „baćuškama“. Ali mogla je Rusija sa njima da se rve, da izađe na megdan i da hrabrošću, voljom, disciplinom do poslednje sekunde, koja se desila tek u 120 i nekom minutu, razori protivnika, da mu ne dozvoli „diše“. Stalno su španske zvezde imale nekog od igrača Rusije na leđima, i vrlo često još jednog ispred. Broj njihovih izblokiranih šuteva je neverovatan. Kao i sam uspeh. Niko, ali niko im nije davao šanse. Ni kad je počelo prvenstvo, ni kada su prošli dalje, ni kada su izašli na teren protiv Španije. Ni navijači u Rusiji nisu očekivali uspeh. Ali su se nadali. Svi do jednog.

Igrače su podržali na početku meča zastavom: „Rođeni ste da bajku pretvorite u stvarnost“. I pretvorili su je! Za ogromnu radost cele Rusije. Od Kalinjingrada do Vladivostoka. U Rusiji je sve stalo. Zaustavivši penal Aspasu, Akinfejev je zaustavio Rusiju. Na nekoliko trenutka je sve stalo. Glavna i jedina vest je On, pobeda Rusije i poraz Španije. I nikako ne smemo da zaboravimo Čerčesova, koji je došao da nešto pokuša, da sredi malo ekipu, da ona zaliči malo na tim, a on je stvorio — timčinu. Skup igrača koji su spremni da poginu za svoj dres, za svoje drugove, bez obzira na sve. I to ih je dovelo do podviga. Ogromnog podviga. Koji će se pamtiti. Koji će se dugo slaviti.

Španija je opet uspela da razočara svoje navijače. Na prošlom prvenstvu je završila takmičenje u grupi, sada je otišla korak dalje, ali to nije ni blizu zadovoljenja njihovih ambicija. Ali, za tako nešto bi trebalo i neki put šutnuti na gol. Jer, pored svega, kao da su Španci zaboravili ono glavno, da se fudbal igra za golove, da se samo golovi pišu, i da je pobednik onaj koji ih da više, a primi manje. Ako to nauče, biće lako i svetski prvaci. Do tada… Uživajmo u pobedama austajdera.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaVratarь Igorь Akinfeev (Rossiя) raduetsя pobede v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Golman ruske reprezentacije Igor Akinfejev raduje se pobedi nad Španijom u osmini finala - Sputnik Srbija
1/19
© Sputnik / Alekseй Kudenko / Uđi u bazu fotografijaRuski reprezentativci proslavljaju pobedu nad Španijom u osmini finala
Ruski reprezentativci proslavljaju pobedu nad Španijom u osmini finala - Sputnik Srbija
2/19
Ruski reprezentativci proslavljaju pobedu nad Španijom u osmini finala
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaAkinfejev zaustavlja šut Kokeu
Akinfejev zaustavlja šut Kokeu - Sputnik Srbija
3/19
Akinfejev zaustavlja šut Kokeu
© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaIgroki sbornoй Rossii raduюtsя zabitomu golu vo vremя serii penalьti v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Rusi proslavljaju neverobatan uspeh - Sputnik Srbija
4/19
© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Fedor Smolov (Rossiя) i vratarь Igorь Akinfeev (Rossiя) posle okončaniя dopolnitelьnogo vremeni matča 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Smolov - Sputnik Srbija
5/19
© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Serhio Ramos (Ispaniя), glavnый sudья Bьorn Kuйpers, Яgo Aspas (Ispaniя) posle okončaniя osnovnogo vremeni matča 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Sudija Kojpers je odnmhnuo rukom i posle pregledanja VAR-a - Sputnik Srbija
6/19
© REUTERS / Russia Picture ServiceNavijačica se moli za pobedu Rusije
Navijačica se moli za pobedu Rusije - Sputnik Srbija
7/19
Navijačica se moli za pobedu Rusije
© Sputnik / Evgeniя Novoženina / Uđi u bazu fotografijaVratarь Igorь Akinfeev (Rossiя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Igor Akinfejev - Sputnik Srbija
8/19
Vratarь Igorь Akinfeev (Rossiя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaOficialьnый mяč dlя igr pleй-off čempionata mira po futbolu 2018 Telstar "Mečta" v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Kopačke Iska na lopti Telstar - Sputnik Srbija
9/19
© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaNavijči Rusije u transu posle gola Džube
Navijči Rusije u transu posle gola Džube - Sputnik Srbija
10/19
Navijči Rusije u transu posle gola Džube
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaArtem Dzюba (Rossiя) raduetsя zabitomu mяču v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Džuba proslavlja pogodak - Sputnik Srbija
11/19
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: David Silьva (Ispaniя), glavnый sudья matča Bьorn Kuйpers (Niderlandы) i Serhio Ramos (Ispaniя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Sudija Bjorn Kojpers pokazuje da je Pike igrao rukom u šesnaestercu - Sputnik Srbija
12/19
© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaIgroki sbornoй Rossii raduюtsя zabitomu golu v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Rusija proslavlja pogodak - Sputnik Srbija
13/19
© Sputnik / Evgeniя Novoženina / Uđi u bazu fotografijaOgromna zastava Rusije sa natpisom: "Rođeni ste da bajku pretvorite u stvarnost" zavijorila se na tribini prilikom početka meča.
Ogromna zastava Rusije sa natpisom: Rođeni ste da bajku pretvorite u stvarnost zavijorila se na tribini prilikom početka meča. - Sputnik Srbija
14/19
© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Roman Zobnin (Rossiя), Sergeй Ignaševič (Rossiя), Artem Dzюba (Rossiя), Žerar Pike (Ispaniя), Serhio Ramos (Ispaniя), Serhio Buskets (Ispaniя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Trenutak kad je Pike igrao rukom i sudija pokazao na penal - Sputnik Srbija
15/19
© Sputnik / Evgeniя Novoženina / Uđi u bazu fotografijaTrenutak kada Ingaševič nesrećno pogađa svoju mrežu, dok je Akinfejev mogao samo da loptu isprati pogledom
Trenutak kada Ingaševič nesrećno pogađa svoju mrežu, dok je Akinfejev mogao samo da loptu isprati pogledom - Sputnik Srbija
16/19
© REUTERS / Grigory DukorIngaševič se drži za glavu jer nesrećno zatresao svoju mrežu, dok igrači Španije slave vođstvo
Ingaševič se drži za glavu jer nesrećno zatresao svoju mrežu, dok igrači Španije slave vođstvo - Sputnik Srbija
17/19
© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaIgroki sbornoй Ispanii raduюtsя zabitomu golu v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Španija slavi pogodak za 1:0 - Sputnik Srbija
18/19
© Sputnik / Evgeniя Novoženina / Uđi u bazu fotografijaKomandы pered načalom matča 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
Početak meča Španija - Rusija - Sputnik Srbija
19/19
Komandы pered načalom matča 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Ispanii i Rossii.
19/19

PENALI Španija 3 — 4 Rusija (rezultat u regularnom toku utakmice 1 — 1)

KRAJ PRODUŽETAKA! GLEDAĆEMO PENALE!

120'+ Posle jedne greške ruske odbrane, neočekivano lopta dolazi do Rodriga, koji žuri, okreće se i šutira nisko sa 16 metara, ali bez velike opasnosti po Akinfejeva, koji je definitivno junak dosadašnjeg toka meča.

117' Korenr za Rusiju, na peterac, od svega pokušaj kontre Španije, ali sasečen.

114' NEMA PENALA!

114' Španci traže penal. Sudija konsultuje VAR!

109' Rodrigo na pola terena dolazi do lopte, stropoštava se ka šesnaestercu, dolazi do peterca, šutira jako iskosa posle driblinga, ali Akinfejev sa još jednom fantastičnom odbranom.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaAkinfejev brani pokušaj Rodrigra
Akinfejev brani pokušaj Rodrigra - Sputnik Srbija
Akinfejev brani pokušaj Rodrigra

1.033 pasa je odigrala Španija, sa tačnošću od 90%, a samo jedan udarac koji je uputila je išao u okvir gola.

106' Počeo je drugi produžetak.

Koliko ova pobeda znači Rusima možda najbolje oslikava i reakcija prelepe ruske manekenke.

© Sputnik / Evgeniя Novoženina / Uđi u bazu fotografijaIgor Akinfejev
Igor Akinfejev

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA Trenutni rezultat Španija 1 — 1 Rusija

105' Ubačena lopta u šesnaesterac, najviši u skoku Pike, ali samo do golmana.

104' Klizeći start Golovina, na loptu, ali sudija svira prekršaj.

104' Izlazi upravo Asensio, ulazi Rodrigo.

100' Asensio šutira sa 17-18 metara iz kolena, bez problema za sigurnog Akinfejeva.

Možda nije očekivao ovakvu završnicu, ali utakmicu je u svom stilu, stihovim najavio i naš slavni roker Bora Čorba.

97' Izmena za Ruse: Kuzjajev izlazi, ulazi Erohin. U produžecima je trenerima dozvoljena dodatna izmena.

91' Počeo je prvi produžetak.

Španija ima polovičan učinak u mečevima na SP koji su otišli u produžetke — ima jednu pobedu, jedan nerešen rezultat 1934. (nakon čega je utakmica ponovljena jer još nije postojalo pravilo o penalima) i jedan poraz. Još im je lošiji skor u mečevima koji su rešeni na penale — imaju jednu pobedu i dva poraza.

Rusija je dvaput igrala produžetke (kao SSSR) i oba puta je izgubila.

KRAJ REGULARNOG DELA UTAKMICE! Rezultat posle 90 minuta Španija 1 — 1 Rusija

90' U sudijskoj nadoknadi dva dobra, brza napada Rusije, prvu je šansu propustio Čerišev da opasnije ugroz gol De Hee, a zatim je i Smolov šutirao daleko od gola. Morao je mnogo bolje da reaguje.

89' I treći korner zaredom za Špance. Ramos glavom preko gola, lopta u gol-autu.

88' Posle slobodnog udarca iz velike daljine, Španija dobija korner. Posle centaršuta, lopta opet završava u korneru.

85' Akinfejev! Dve neverovatne odbrane! Prvo odličan šut Inijeste maltene uz samu unutrašnju stativu Akinfejev je uspeo da je odbije, na loptu je natrčao Aspas i šutirao u suprotni ugao, ali je Akinfejev i to stigao.

82' Korner za Špance. Žestok pritisak, ali ruska odbrana odoleva.

Ovo je peti put da se Španci sreću sa domaćinima prvenstava, i još uvek u takvoj utakmici nisu zabeležili pobedu. Godine 1934. „crvena furija je odigrala nerešeno 1-1 sa Italijom nakon produžetaka, a onda je izgubila ponovljenu utakmicu sa 1:0. Nakon toga su poraženi 6:1 u Brazilu i ispali su posle penala od Južne Koreje 2002.

76' Kontranapadi Rusije se u ovim trenucima završavaju daleko od gola Španije.

Pritisak Španije u nastavku meča, što se i očekivalo, Dijego Kosta pravi problem ruskoj odbrani svojom odličnom kretnjom i brzinom, ali zasad „furiji“ fali završni pas. Sada je na terenu i magični Inijesta. Da li će uspeti da probiju ruski zid ili će sevnuti neka kontra domaćina? Još 15 min je ostalo do kraja.

74' Šansa Španije posle centaršuta iz slobodnog udarca Asensija, ali ruks odbrana to raščišćava.

Godine 1991. Stanislav Čerčesov i Fernando Jero igrali su jedan protiv drugog dvaput u četvrtfinalu UEFA Lige šampiona (tadašnjem Kupu Evrope) u utakmicama Spartaka iz Moskve i Real Madrida. Ruski selektor je tada branio za Spartak, koji je prošao u polufinale zahvaljujući nerešenom rezultatu u Moskvi i pobedom od 3:1 na gostujućem terenu u Madridu.

67' Menja i Jero: Inijesta ulazi da bolje poveže redove i organizuje igru Španije, kojoj fali završni pas.

66' Odlična akcija Rusije, Golovin je odlično probio prevarivši Ramosa i Albu u šesnaestercu, ali mu je pobegla lopta.

65' Smolov ulazi umesto Džube.

61' Čerčesov pojačava napad — uvodi najboljeg strelca ekipe Čeriševa umesto Samedova.

60' Duga akcija Španije, mnogo razmenjenih pasova, odličan centaršut ali Silva loše zahvata loptu glavom.

59' Gužva u šesnaestercu Rusije, iz koje je Isko uspeo da šutira, ali neprecizno.

56' Korner za Rusiju, prvi u nastavku meča.

Španija ima neverovatan procenat uspešnosti pasova — čak 90%

55' Presečen dobar pokušaj kontranapada Rusije.

54' Žuti karton dobija Kutepov

47' Alba šutira kolenom u suprotni ugao Akinfejeva, koji veoma sigurnom intervencijom hvata loptu.

46' Počinje drugo poluvreme.

Španija je uspela u svojoj nameri jako brzo. Povela već u 11. minutu i bukvalno utišala stadion. Gol su Španci postigli uz dosta sreće i odličnu snalažljivost Ramosa, koji je vršio pritisak na Ignaševiča, kog je lopta pogodila u petu. Ni pre ni posle toga nisu imali šut ka golu, ali imaju posed lopte je 75 odsto u dosadašnjem toku utakmice. Rusija je imala nekoliko solidnih šansi, od kojih je najbolju propustio Golovin. A onda šok za Špance — opravdano dosuđeni penal posle igranja rukom Pikea i Džuba diže stadion na noge. Erupcija oduševljenja na stadionu i nova nada u čudo. Do kraja su Španci stvorili jednu odličnu priliku gde su pribrani Rusi uspeli da se odbrane, a nešto kasnije su još jednom napali preko leve strane, ali loptu upućenu Golovinu seče Pike.

Pogledajte i kakve su se lepotice našle na tribinama moskovskog stadiona.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Trenutni rezultat je Španija 1 — 1 Rusija

40' GOL! ARTJOM DŽUBA! Siguran sa 11 metara! Španija 1 — 1 Rusija

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaDžuba proslavlja pogodak
Džuba proslavlja pogodak

40' Pike je zbog rasprave sa sudijom dobio žuti karton.

40' Džuba stavlja loptu na belu tačku.

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaSudija Bjorn Kojpers pokazuje da je Pike igrao rukom u šesnaestercu
Sudija Bjorn Kojpers pokazuje da je Pike igrao rukom u šesnaestercu

39' PENAL ZA RUSIJU! Pike je igrao rukom u šenaestercu! Sudija bez dileme pokazuje na jedanaesterac!

© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaTrenutak kad je Pike igrao rukom i sudija pokazao na penal
Trenutak kad je Pike igrao rukom i sudija pokazao na penal

36' Odlična šansa za Ruse! Šut Golovina sa ivice šesnaesterca, malo pored leve golmanove stative.

© REUTERS / Kai PfaffenbachOgromna zastava Rusije sa natpisom: "Rođeni ste da bajku pretvorite u stvarnost" zavijorila se na tribini prilikom početka meča.

Ovo je 17. utakmica Serhija Ramosa na mundijalima, čime se u redovima Španaca izjednačio sa rekorderom Ikerom Kasiljasom.

22' Slobodan udarac za Rusiju nakon starta Ramosa. Samedov je centrirao, ali je odbrana Španije to raščistila.

14' Solidna akcija Rusije, posle povratne lopte šutira Zobnin jako i neprecizno.

11' GOL! ŠPANIJA VODI! AUTOGOL IGNAŠEVIČA! Nesrećno ga je lopta zakačila posle centaršuta Asensija iz skraćenog kornera. Lopta ga je pogodila u nogu prilikom borbe za prostor sa Ramosom. Mnogo sreće za Španiju u toj situaciji. Španija 1 — 0 Rusija

Trenutak kada Ingaševič nesrećno pogađa svoju mrežu, dok je Akinfejev mogao samo da loptu isprati pogledom  - Sputnik Srbija

10' Žirkov i Načo u duelu, sviran je slobodan udarac za Španiju.

5' Prvi korner na ovoj utakmici, za reprezentaciju Rusije. Prejak centaršut Samedova na drugu stativu, na kojoj nije bilo nikoga, a u nastavku akcije Silva blokira šut Žirkova.

Utakmici osmine finala na stadionu „Lužniki“ prisustvuju i španski kralj Filip VI, kao i ruski premijer Dmitrij Medvedev:

© REUTERS / Russia Picture ServiceŠpanski kralj Filip VI, predsednik FIFA Đani Infntino i Dmitraj Medvedev na meču Španije i Rusije
Španski kralj Filip VI, predsednik FIFA Đani Infntino i Dmitraj Medvedev na meču Španije i Rusije - Sputnik Srbija

1' Počinje utakmica osmine finala između Španije i Rusije.

© Sputnik / Evgeniя Novoženina / Uđi u bazu fotografijaEkipa Španije
Ekipa Španije - Sputnik Srbija
Ekipa Španije
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaEkipa Rusije
Ekipa Rusije - Sputnik Srbija
Ekipa Rusije
© Sputnik / Evgeniя Novoženina / Uđi u bazu fotografijaPočetak meča Španija - Rusija
Početak meča Španija - Rusija

UOČI UTAKMICE…

Prvi dan eliminacione faze je za nama. Igrači su nam priuštili fanatičan fudbal. Gledali smo u prvom terminu verovatno najbolju utakmicu na prvenstvu između Francuske i Argentine, koju je obeležilo sedam golova i na kojoj je zablistao mladi, čudotvorni Mbape. On je doneo prevagu i poslao Mesija i ekipu na raniji odmor. U drugoj utakmici, rovovska borba Urugvajca i Portugalaca, koja nam možda nije pružila toliko uživanja kao prva, ali smo i na njoj videli fantastične golove, nekoliko sjajnih poteza pojedinca i neočekivanu fer-plej igru na obe strane. Prvi žuti karton je pokazan tek u 93. minutu, Ronaldu, i to zbog prigovora sudiji.

Fudbaleri reprezentacije Rusije na treningu - Sputnik Srbija
Reprezentacija Rusije uputila poruku navijačima pre utakmice sa Špancima (video)

Danas nas čeka potpuna euforija u Rusiji. Igra domaćin protiv fantastične ekipe Španije. „Baćuške“ su već prezadovoljne postignutim. Niko nije očekivao da će Rusi igrati osminu finala. Sada su tu. Postigli su čak osam golova. Igraju na krilima svojih navijača, igraju napadački sa nekoliko igrača u odličnoj formi. Čerišev i Golovin, Džuba i Akinfejev su okosnica i snaga ove ekipe. Protiv Urugvaja su pokazali dosta slabosti kada su primili gol, iako bodovi u toj utakmici nisu mnogo značili. Danas je već druga priča. Protiv sebe imaju izuzetno dobru i opasnu ekipu Španije i „sevaće“ sa svih strana. U odbrani su borbeni, ali ne smeju da prave naivne greške jer „crvena furija“ sve kažnjava. Moraće da vode računa o Inijesti. Ako njega zaustave, posao će im biti daleko lakši.

S druge strane, Rusija nije ekipa koja ume dugo da se brani, pa će koristiti svaku priliku da iznese loptu na protivničku polovinu. Čerčesov je dosta dobro uklopio tim — zna se ko šta radi, igraju sa jasnom idejom, imaju definisane uloge na terenu, što dugo nije bio slučaj. Takva igra ih je i dovela do velikog uspeha. Njihov trening je posetio i bivši selektor ruske reprezentacije Gus Hidink, da ih dodatno ohrabri pred meč sa Španijom. I to pokazuje koliko je atmosfera u ekipa dobra. Imaće i neverovatno jaku podršku sa tribina.

Kralj Filip Filip VI - Sputnik Srbija
Španski kralj bodri svoju reprezentaciju protiv Rusije

Španija je ekipa koja se nikoga ne plaši. Ni pun stadion ni protivnički igrači neće uticati na njihov stil i način igre. Opet ćemo gledati mnogo trčanja, mnogo kratkih pasova i dugo držanje lopte u nogama. Inijesta, kome je ovo poslednje svetsko prvenstvo, igra fantastično i na samom zalasku karijere. On će ponovo dirigovati igrom „furije“. Iako su Španci među glavnim favoritima za trofej, može se reći da su na sreću prošli grupnu fazu. Možda konačno eksplodiraju baš protiv domaćina.

Kvalitet je apsolutno na njihovoj strani. Dijego Kosta je u odličnoj formi, uspevaju da postižu golove i preko ostalih igrača, ali i primaju mnogo golova. Tika-taka igra im izgleda trenutno pravi probleme u odbrani. Na tri utakmice primili su pet golova, što nije malo za ekipu koja sanja „boginju“. Ako reše te probleme pozadi, biće veoma blizu pobede. Teško se može zamisliti meč a da Španija ne postigne gol.

Teško je predvideti konačni rezultat utakmice, iako je Španija apsolutni favorit. Španci dosad nisu pokazali sav svoj potencijal, imali su problem sa smenom selektora pred sam start SP, ali su se, čini se, s tim odlično izborili. Jesu imali sreće da Aspas postigne gol u nadoknadi vremena protiv Maroka, i da VAR sistem presudi da nije bilo ofsajda, ali njima je jednostavno mesto među 16 najboljih i nisu nezasluženo tu. Rusi svoju šanse vide u velikoj borbi, nekoj „minijaturi“ Džube ili Golovina ili možda nekog trećeg igrača. Navijači ih nose da igraju svih 90 minuta, što u ovakvim mečevima može mnogo da znači. A imaju i veliki motiv da se pred svojom publikom osvete „furiji“ za poraz u polufinalu Evropskog prvenstva 2008, kad ih je predvodio slavni holandski stručnjak Gus Hidink. Cela Rusija se nada čudu. Hoće li momci koje je izbarao Čerčesov imati snage za to ili će Španija protutnjati kroz Moskvu? Saznaćemo uskoro.

Ekipe će na teren istrčati u sledećim sastavima:

ŠPANIJA

RUSIJA

Stadion „Lužniki“, na kome se igra ova utakmica, bio je glavno borilište tokom Olimpijskih igara 1980. godine, a značajnu ulogu igra i na ovom Mundijalu. Pored ceremonije otvaranja SP 2018, na njemu će se igrati i najvažnija utakmica šampionata — finale. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 81.006 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Moskvu, rusku prestonicu i centar zbivanja Svetskog prvenstva u fudbalu 2018.