Modrić umalo tragičar, Subašić spasao i njega i Hrvatsku, Šmajhel nedovoljan Dancima (foto)

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaHeroj Hrvatske Subašić na leđima saigrača
Heroj Hrvatske Subašić na leđima saigrača - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica osmine finala Hrvatska 1 — 1 Danska (penali 3 — 2). Stadion „Nižnji Novgorod“ u Nižnjem Novgorodu.

Nisu Hrvati danas igrali kako znaju. Nisu pokazali mnogo od svog raskošnog talenta. Luka Modrić nije odigrao na nivou jednog od najboljih veznih igrača današnjice. Ali Hrvatska će igrati u četvrtfinalu sa domaćinom Rusijom. To je ono što će se pamtiti i to je ono što je „vatrenima“ najbitnije.

Imao je Modrić priliku da reši sve dileme u 115. minutu, iz penala. Imao je, ali kao i cela ekipa Hrvatske na ovom meču, kao da se uplašio pobede, prolaza dalje, koji Hrvati nisu ostvarili punih 20 godina. Šutirao je Luka, ali Šmajhel je izrastao u heroja Danske, uhvativši živu loptu.

Već tad je bilo jasno — čekamo penale. A tamo opet na golu Šmajhel. Brani prvi penal, nova krv i snaga su ubrizgane svim saigračima, ali to isto radi na drugoj strani fantastični Subašić. Obojica su heroji svoji reprezentacija. Obojica su odbranila po tri penala, samo što je jedan više Subašić skinuo u seriji.

© REUTERS / Carlos BarriaDva heroja svojih reprezentacija — tužni Kasper Šmajhel i presrećni Danijel Subašić
Dva heroja svojih reprezentacija — tužni Kasper Šmajhel i presrećni Danijel Subašić - Sputnik Srbija

Koliko god da je čuda na golu činio Šmajhel, veća čuda su pravili igrači Danske sa svojim lošim šutevima u penal-završnici. Tri velika promašaja, od kojih je najveći Jorgensenov, za eliminaciju. Za kraj nade. Za kraj prvenstva. Za veliko slavlje Hrvata. I posle svega, posle hrabrijih šuteva, hrabrijeg pristupa na ruletu zvanom penali, mora se reći — sasvim zasluženo.

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaV centre: vratarь Daniel Subašič (Horvatiя) raduetsя pobede v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Horvatii i Danii.
Saigrači nose golmana Danijela Subašića na ramenima nakon pobede na penale nad Danskom u osmini finala - Sputnik Srbija
1/9
© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaBolelьщiki sbornoй Horvatii raduюtsя pobede svoeй komandы v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Horvatii i Danii.
Hrvatski navijači proslavljaju pobedu nad Danskom - Sputnik Srbija
2/9
© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaLuka Modrič (Horvatiя) s detьmi posle matča 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Horvatii i Danii.
Luka Modrić proslavlja pobedu nad Dancima sa svojom decom - Sputnik Srbija
3/9
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaHrvati proslavljaju pobedu nad Danskom
Hrvati proslavljaju pobedu nad Danskom - Sputnik Srbija
4/9
Hrvati proslavljaju pobedu nad Danskom
© Sputnik / Mihail Korыtov / Uđi u bazu fotografijaVratarь Daniel Subašič (Horvatiя) v serii poslematčevыh penalьti v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Horvatii i Danii.
Golman Hrvatske Danijel Subašić brani u penal-seriji u utakmici osmine finala Hrvatska - Danska - Sputnik Srbija
5/9
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaŠmajhel brani jedanaestrac Pivariću
Kasper Šmajhel brani penal Modriću
© REUTERS / Max RossiIgrači Danske - poslednje pripreme pred proudužetke.
Igrači Danske - poslednje pripreme pred proudužetke. - Sputnik Srbija
8/9
Igrači Danske - poslednje pripreme pred proudužetke.
© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaVratarь Daniel Subašič (Horvatiя) propuskaet gol v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Horvatii i Danii.
9/9

PENALI Hrvatska 3 — 2 Danska (rezultat u regularnom toku utakmice 1  1)

* Hrvatska: Badelj PROMAŠAJ 0 — 0

KRAJ DRUGOG PRODUŽETKA! GLEDAĆEMO PENALE!

116' ŠMAJHEL HVATA ŽIVU LOPTU MODRIĆU! Luka Modrić šutirao je sa 11 metara, jako, polulevo, ali Šmajhel je to sjajno pročitao i odbranio.

© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaKasper Šmajhel brani penal Modriću

116' Modrić protiv Šmajhela sa bele tačke

113' PENAL ZA HRVATSKU I ŽUTI KARTON ZA DANSKU! Rebić je sam istrčao sa trideset metara ispred gola Šmajhela, Rebić ga prolazi, ali šut na prazan gol sprečava uklizavanjem Jorgensen.

108' Nova izmena za Hrvatsku: izlazi Mandžukić, umesto njega na terenu je Badelj.

106' Poslednja izmena u ekipi Danske: Sisto je na terenu umesto Brajtvajta.

106' Počelo je drugo poluvreme.

Igrači Hrvatske kao da već dugo žele penale, pa da na taj način obezbede prolaz i utakmicu sa Rusijom. Maltene su bili bez napada na gol protivnika ceo produžetak, do samog kraja, kada su imali solidnu priliku preko Kramarića, ali Šmajhel je izbacio u korner. Danci su imali nekoliko dobrih šansi preko veoma raspoloženog Šenea, ali takođe nisu imali sreće da savladaju Subašića.

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA

105'+ Pritisak Hrvata na kraju prvog produžetka.

105' Novi korner za Hrvatsku. Ponovo Modrić, ali ponovo odbrana Danske sigurna.

104' Šmajhel izbacuje loptu u korner posle jednog ozbiljnijeg napada Hrvatske.

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaGolman Danske Kasper Šmajhel na meču osmine finala protiv Hrvatske
Golman Danske Kasper Šmajhel na meču osmine finala protiv Hrvatske - Sputnik Srbija
Golman Danske Kasper Šmajhel na meču osmine finala protiv Hrvatske

99' Šene je snažno šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je lopta otišla daleko pored gola.

98' Izmena i u ekipi Danske: ulazi Kron Deli umesto Delaneja.

97' Izmena u ekipi Hrvatske: Kramarić umesto Perišića.

95' Prva velika šansa za Dansku u produžetku, odličan prodor po desnoj strani, ali centaršut završava na desnoj stativi, gde nije bilo nikog da je zakači. U nastavku akcije, pokušaj centaršuta na peterac Subašića, ali Knudsena je izblokirao Lovren. Od svega samo korner.

91' Počeo je prvi produžetak.

Ni Hrvatska ni Danska nikada nisu igrale produžetke na svetskim prvenstvima.

Drugo poluvreme odigrano je u znatno nižem ritmu nego što se očekivalo. Hrvatska nije napadala kako ume, dok su Danci uspevali da napadnu iz nekoliko dobrih akcija, najviše preko Polsena i Eriksena, ali ili Subašić ili neprecizni Danci su „krivci“ što nisu ponovo poveli. Hrvati su u nastavku najviše pretili preko raspoloženog Rakitića i Perišića, dok je Modrić, posebno u napadu, odigrao dosta slabiju utakmicu. Gledamo produžetke, a ako se ovako nastavi, verovatno i penale.

KRAJ REGULARNOG DELA UTAKMICE Rezultat posle 90 minuta Hrvatska 1 — 1 Danska

90'+ Korner za reprezentaciju Danske, Subašić boksuje, Brajtvajte iz prve na odbijenu loptu gađa prazan gol, ali neprecizan.

90'+ Rakitić iz daljine, snažno, ali lopta prolazi pored gola.

90' Knudsen ubacuje loptu iz auta duboko u šesnaesterac, ali njegovi saigrači ne dolaze do lopte.

86' Solidan pokušaj iz poluvoleja za Dance.

Kada su u pitanju međusobni susreti Hrvatske i Danske, rezultat je nerešen  oba tima imaju po dve pobede i remi na pet prethodnih utakmica. Poslednji meč odigran je 2004. u Kopenhagenu, a Hrvatska je tada slavila 2:1 golovima Tomislava Šokote i Ivice Olića (koji je sada pomoćnik trenera Zlatka Dalića) i Ebea Sanda.

84' Šansa za Perišića iz šesnaesterca, lopta ipak preko gola.

83' Ukazuje se pomoć povređenom Kovačiću.

Bliži se kraj regularnog dela utakmice, i tek sad se Hrvatska budi. Dve akcije za samo dva minuta su odigrali „vatreni“, iz kojih su pokušali Modrić i Rebić. Da li su to Hrvati ipak rešeni da dođu do pobede u regularnih 90 minuta?

72' Polsen i Jorgensen kombinuju u šesnaestercu Hrvatske, na kraju šut pravo u golmana Subašića.

71' Izmena i u reprezentaciji Hrvatske: ulazi Kovačić umesto Brozovića.

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaLuka Modrić nije na nivou na kom je bio prva tri meča. Moraće da zapne do kraja utakmica ako misli da svoju ekipu pogura do četvrtfinala
Luka Modrić nije na nivou na kom je bio prva tri meča. Moraće da zapne do kraja utakmica ako misli da svoju ekipu pogura do četvrtfinala - Sputnik Srbija

66' Izmena u redovima Danske: Ulazi Jorgensen, izlazi Kornelijus.

Hrvatska je po prvi put vezala tri pobede na SP, budući da je dobila sve mečeve u grupi.

50' Danci su imali jednu solidnu akciju kroz sredinu, otvorili na levom krilu Brajtvajta, koji centrira, ali u petercu Subašić lako hvata taj „balon“.

Danska je poslednji put igrala drugi krug takmičenja 2002. U jedinom narednom učešću na SP 2010. su Danci ispali u prvoj rundi, sa jednom pobedom i dva poraza.

46' Prva izmena na utakmici, ulazi Šene umesto Kristensena.

46' Počelo je drugo poluvreme.

Posle potpuno ludog početka i dva gola na obe strane, već u 4. minutu, gledali smo mirniji deo utakmice. Videli smo nekoliko odličnih akcija Rakitića, čije je šuteve jako dobro skidao odlični Šmajhel na golu. Na drugoj strani, Danci bez jasno organizovanih napada, ali su imali nekoliko solidnih situacija, u kojima su mogli opet da iznenada golmana Subašića. Najbliži je bio je Erikson, koji je pogodio same rašlje hrvatskog gola.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Trenutni rezultat Hrvatska 1 — 1 Danska

44' Šut Rakitića ka golu sa 16 metara, ali Šmajhel to hvata bez problema.

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaGolman reprezentacije Danske Kasper Šmajhel
Golman reprezentacije Danske Kasper Šmajhel - Sputnik Srbija
Golman reprezentacije Danske Kasper Šmajhel

42' Umalo gol Eriksena. Šutirao je sa ivice šesnaesterca desno i pogodio okvir gola u suprotnom uglu golmana Subašića.

38' Slobodan udarac za Hrvatsku kod aut linije u liniji šesnaesterca. Modrić jako dobro centrira, Lovren najviši u skoku, ali ne uspeva da zatrese mrežu. Lopta prolazi metar pored stative.

29' U jednoj akciji Hrvatska je imala tri šuta ka golu. Prvo je Rakitić dobro šutirao a Šmajhel odbio loptu, potom još jedan igrač, bez uspeha, da bi na kraju Perišićev šut završio daleko preko gola.

Hrvatska je ponovo u nokaut fazi nakon 20 godina pauze, tokom kojih je triput eliminisana u grupnoj fazi (2002, 2006. i 2014).

19' Ubačena lopta u šesnaesterac, Mandžukić je povučen za dres. Hrvati traže penal, ali argentinski sudija Pitana odmahuje rukom.

Utakmici u Nižnjem Novgorodu prisustvuje i hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović.

11' Perišić pogađa živi zid, lopta završava u korneru.

Perišić pokušava dobro iz slobodnog udarca alilopta od živog zida se odbija u korner - Sputnik Srbija

11' Slobodan udarac za Hrvatsku sa 16 metara, desno iskosa. Jorgensen je faulirao Perišića.

4' GOL! MARIO MANDŽUKIĆ! Jurnula je Hrvatska odmah napred posle iznenadnog gola Danaca, napravila dobru akciju po desnoj strani, ubacila loptu u šesnaesterac, koju je kapiten Danaca pokušao da izbaci, ali je pogodio svog saigrača u leđa, lopta dolazi do Mandžukića koji je zakucava u gol! Hrvatska 1 — 1 Danska

2' GOL! JORGENSEN! Posle dobro izvedenog auta i lopte ubačene u šesnaesterac golmana Subašića, dolazi do velike gužve u kojoj se najbolje snalazi Jorgensen, koji nekako uspeva da je proturi iza leđa hrvatskog golmana. Hrvatska 0 — 1 Danska

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaGol koji je Danska postigla već u drugom minutu
Gol koji je Danska postigla već u drugom minutu

1' Počinje utakmica osmine finala između Hrvatske i Danske.

© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaEkipa Hrvatska
Ekipa Hrvatska  - Sputnik Srbija
Ekipa Hrvatska
© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaEkipa Danske
Ekipa Danske - Sputnik Srbija
Ekipa Danske
© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaPočetak meča Hrvatska Danska
Početak meča Hrvatska Danska - Sputnik Srbija
Početak meča Hrvatska Danska

UOČI UTAKMICE…

Četvrti meč osmine finala nam donosi duel između dve potpuno različite reprezentacije, i po stilu igre i po mentalitetu. Sa jedne strane je Hrvatska, ekipa koja je možda uz Belgiju i najviše pokazala u prvom krugu Mundijala i kojoj je ovo prilika da konačno materijalizuje sva ta velika imena u reprezentaciji dobrim rezultatom, jer je Dalić od njih zaista napravio tim vredan poštovanja. Na drugoj strani je Danska, ekipa od kojih nije ni bilo, a ni sada nema velikih očekivanja. Mada, blesak nikada nije isključen, jer se u nokaut fazi nikada ne zna.

Navijač Hrvatske - Sputnik Srbija
Katolička televizija opevala hrvatske fudbalere poznatom ustaškom pesmom

Hrvatska je svoju grupu, sudeći po rezultatima, prošla relativno lako. Rutinska pobeda protiv Nigerije u prvom kolu od 2-0, pa deklasiranje Argentine sa 3-0, i, na kraju, najbolji pokazatelj koliko je ova reprezentacija snažna je igranje sa rezervnim timom u poslednjem kolu protiv Islanda, i pobeda od 2-1. Dalić, koji je ovu ekipu preuzeo neposredno pred baraž mečeve za plasman na Mundijal, očigledno radi dobar posao. Sjajni vezni red sa Modrićem i Raktićem koji bi svaki klub i reprezentacija poželeli, i špic napada sa Mandžukićem i Rebićem, koji je odigrao životnu sezonu u Ajntrahtu, najjači su deo ove reprezentacije.

Odbrana je, ipak, slabiji deo, ali, s obzirom na to da je nisu probili Argentinci, sumnjamo da će i Danci imati snage da reše taj problem.

Francuski navijači na utakmici Danska-Francuska u grupnoj fazi Svetskog prvenstva u fudbalu - Sputnik Srbija
Navijači izviždali fudbalere na utakmici Francuska—Danska

Danska je u svojoj grupi imala i dosta sreće. Pobeda protiv Perua u prvom kolu od 1-0 u utakmici koja se mogla završiti totalno drugačije samo da su Južnoamerikanci pogodili jedanaesterac, do dva mršava remija sa Australijom i Francuskom u utakmicama koje slobodno možemo okarakterisati kao antifudbal, doveli su Dance do drugog kruga. Međutim, nokaut faza je nešto sasvim drugo i treba očekivati jednu drugačiju Dansku. Danci koji i inače igraju čvrsto i disciplinovano, verovatno će pojačati odbranu, dok će se u napadu oslanjati na individualne kvalitete Eriksena, Poulsena i Sistoa.

Oni će pokušati sa jednim golom da pobede, ili da oteraju utakmicu u produžetke. A ako u tome uspeju, vrlo lako Eriksen može da bude junak, jer mu malo treba da zablista.

Iako se radi o nokaut fazi u kojoj je sve moguće, prednost u ovom meču ipak dajemo Hrvatskoj, što zbog načina na koji je odigrala tri prethodne utakmice, što zbog imena u postavi i Dalića koji je, očigledno, „našao žicu", napravio tim koji ima svoj sitem igre, koji ima kompaktnost i, što je jako bitno, ima dobru atmosferu. Danci će svakako biti tvrd orah, fudbalskim umećem teško da će iznenaditi, ali borbenosti i želje da i u ovom meču urade nešto više neće faliti.

Ove dve reprezentacije su se dosad sastajale pet puta i imaju po dve pobede i jedan remi. Poslednja utakmica između ovih rivala odigrana je, sada već davne, 2004. godine.

Stadion „Nižnji Novgorod“, na kome se igra ovaj meč, izgrađen je specijalno za Svetsko prvenstvo u fudbalu. Ovde će biti održane utakmice u grupama, utakmica osmine finala i četvrtfinala. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 45.331 gledalac, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Nižnji Novgorod, prestonicu Povolžja, grad mistične prošlosti i sportske budućnosti.