Na pitanje novinara da li će priznati da je Krim deo Rusije, Tramp je odgovorio: „Videćemo“.
Pri tome je Tramp za ukrajinski gubitak Krima optužio svog prethodnika.
„(Barak) Obama je to omogućio“, naglasio je on.
Šef Bele kuće dao je sličan odgovor kada su ga novinari upitali da li će ukinuti sankcije protiv Moskve.
„Videćemo šta radi Rusija“, rekao je Tramp.
Ranije je predsednik SAD izjavio da će na sastanku sa Vladimirom Putinom pokrenuti pitanje „mešanja Rusije“ u izbore i razmatrati sukobe u Siriji i Ukrajini.
Susret u Helsinkiju
Sastanak Putina i Trampa biće održan 16. jula u Helsinkiju. Lideri dveju zemalja, kako je saopštio Kremlj, razgovaraće o perspektivama za razvoj bilateralnih odnosa i aktuelnim međunarodnim pitanjima.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov istakao je da je Moskva spremna da preduzme korake za normalizaciju odnosa sa Vašingtonom u meri u kojoj je za to spremna američka strana. Međutim, on nije komentarisao izjave američkog lidera da unutrašnje političke nesuglasice u Sjedinjenim Američkim Državama ometaju poboljšanje odnosa između zemalja.
U četvrtak je televizija Si-En-En, pozivajući se na diplomatske izvore, saopštila da Tramp namerava da postigne sporazume sa Putinom koji će pomoći da se američke trupe što je moguće pre povuku iz Sirije. Peskov je rekao da ne zna na čemu se zasnivaju te informacije.
Referendum na Krimu
Krim je postao deo Rusije u martu 2014. nakon referenduma održanog posle državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je „konačno zatvoreno“.
Ukrajina smatra Krim svojom privremeno okupiranom teritorijom.
Ranije su mediji saopštili da je Tramp u razgovoru sa liderima G7 nazvao Krim ruskim, jer se na njegovoj teritoriji govori na ruskom jeziku. Bela kuća odbila je da komentariše te informacije.