1-2 „Vikinzi“ se časno oprostili od Rusije, Hrvatska je ozbiljna ekipa (foto)

© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaPerišić proslavlja gol
Perišić proslavlja gol - Sputnik Srbija
Dan 12: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola D grupe Island — Hrvatska. Stadion „Rostov arena“ u Rostovu na Donu.

Island je uradio sve što je mogao na ovom meču. Napao jaku Hrvatsku, nadmudrivao se, borio svim silama… Stvarao mnogo šansi, a onda primio gol. I tada bi svaka ekipa pala, svesna da ne može da učini ništa. Ali ne i Island. Tada je krenuo još jače. Još čvršće. I stvarali su „vikinzi" šansu za šansom, pogađali prečku, Kalinić im je branio sve, ali uspeli su da izjednače. Nastavili su da napadaju i posle toga. Bili veoma blizu i vođstva. Opet je Kalinić bio taj koji im nije dozvoljavao da povedu, a možda je malo i sreća mogla da ih pogura. Ipak je Hrvatska pokazala da je ozbiljna ekipa, čak i kad ne igra u najjačem sastavu. Odlično je Perišić istrčao polukontru i dobro šutirao za konačnih 2:1.

KRAJ UTAKMICE

Utakmicu između reprezentacija Islanda i Hrvatske u Rostovu na Donu posetila su 43.472 gledaoca.

88' GOL! PERIŠIĆ! Sam protiv golmana, savladava ga za veliku pomoć Argentini.

© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaIvan Perišić postiže pobedonosni gol za Hrvatsku u meču trećeg kola grupe D protiv Islanda
Ivan Perišić postiže pobedonosni gol za Hrvatsku u meču trećeg kola grupe D protiv Islanda - Sputnik Srbija

Najbolji pokazatelj koliko se isplati trud je Island. Napadao je posle primljenog gola, stvorio više šansi u tom periodu nego za obe prethodne utakmice. I uspeo je da izjednači posle penala. „Vikinzi“ imaju još 15 minuta nade, velikih 15 minuta.

76' GOL! SIGURDSON IZ PENALA! Efektno izveden jedanaesterac, jako po sredini pod prečku.

© REUTERS / Grigory DukorSigurdson bez milosti iz penala za veliku radost i nadu
Sigurdson bez milosti iz penala za veliku radost i nadu  - Sputnik Srbija
Sigurdson bez milosti iz penala za veliku radost i nadu

75' PENAL ZA ISLAND! Jedan igrač Hrvatske je igrao rukom u šesnaestercu.

73' Najbolja akcija Islanda na ovoj utakmici, po desnoj strani, posle čega je usledio odličan centaršut na Bjarnasona, koji ne uspeva da zahvati loptu na pravi način i ona završava pored gola.

64' Finbogason dobija žuti karton nakon starta nad Kalinićem. Jureći loptu, u klizanju je „uleteo“ u hrvatskog golmana.

59' Halfredson posle oštrog starta sa obe noge dobija žuti karton.

56' Ingason glavom sa desetak metara pogađa prečku.

53' GOL! MILAN BADELJ ZA VOĐSTVO HRVATSKE! U punom trku Badelj iz drugog plana naleće na loptu i od zemlje je zakucava u mrežu Islanda.

© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaBadelj proslavlja gol koji je postigao
Badelj proslavlja gol koji je postigao  - Sputnik Srbija
Badelj proslavlja gol koji je postigao

52' Badelj pokušava iz daljine, Haldorson skreće loptu koja udara u prečku i završava u korneru.

46' Počinje drugo poluvreme.

Hrvatska je ekipa koja drži loptu u svom posedu, kako se i očekivalo. Ali „vatreni“ ne srljaju, niti imaju potrebe za tim. Oni su bezbedni na prvom mestu. Islandu je potrebna pobeda, i „vikinzi“ je jure od starta. Imali su nekoliko izglednih  šansi, pred kraj poluvremena prebacili težište igre na hrvatsku stranu terena, ali zasad bez golova.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45'+ Gunarson šutira sa ivice šesnaesterca, hrvatski golman sjajno brani. Lopta završava u korneru.

© REUTERS / Albert GeaKalinić brani fanstačin pokušaj Gunarsona u 47. minutu
Kalinić brani fanstačin pokušaj Gunarsona u 47. minutu - Sputnik Srbija
Kalinić brani fanstačin pokušaj Gunarsona u 47. minutu

42' Sa druge strane, Luka Modrić maši.

41' Odlična šansa za Island! Finbogason šutira sa ivice šesnaesterca, malo pored leve stative.

Ovako Islanđani zdušno bodre svoju ekipu protiv Hrvatske:

27' Island u izglednoj šansi, Bjarnason iz peterca udara glavom, ali zamalo izvan okvira gola.

© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaViknizi očekuju novo fudbalsko čudo
Viknizi očekuju novo fudbalsko čudo - Sputnik Srbija
Viknizi očekuju novo fudbalsko čudo

14' Marko Pjaca dobija žuti karton nakon oštrog starta.

7' Island u šansi, Sigurdson je centrirao, ali je odbrana reagovala.

© Sputnik / Alekseй Malьgavko / Uđi u bazu fotografijaMagnuson u skoku za loptom
Magnuson u skoku za loptom - Sputnik Srbija
Magnuson u skoku za loptom

1' Počinje utakmica trećeg kola grupe D između Islanda i Hrvatske.

© REUTERS / Grigory DukorPočetak utakmice Island - Hrvatska
Početak utakmice Island - Hrvatska - Sputnik Srbija
Početak utakmice Island - Hrvatska

UOČI UTAKMICE…

Hrvatska i Island večeras igraju meč koji je mnogo važniji „vikinzima“, jer ih samo pobeda ostavlja u trci za prolazak u drugi krug, mada bi za to trebalo da se poklope još neke kockice na utakmici Nigerije i Argentine.

Navijači Islanda ispred Nive - Sputnik Srbija
Islandski navijači u „nivi“ došli u Rostov (foto)

Island igra možda i najvažniju utakmicu u fudbalskoj istoriji ove ostrvske države. „Vikinzi“, jednostavno, moraju da pobede Hrvatsku ako misle da prođu u eliminacionu fazu, ali im ni eventualna pobeda ne garantuje da će se naći među 16 najboljih jer direktno zavise od susreta Argentine i Nigerije. Island je na dve prethodne utakmice pokazao dva totalno različita lica. I dok su, protiv Argentine, delovali čvrsto u odbrani i uspeli da izvuku nerešen rezultat, dotle su u meču sa Nigerijom izgledali totalno smušeno, pa nije ni čudo što su primili dva gola. U svakom slučaju, Island mora od prvog minuta da krene na sve ili ništa, a tu se krije opasnost od kontranapada Hrvatske.

U Rusiji je fudbal glavni: Da li je „Mesi“ na plaži uspešniji od Mesija na travi - Sputnik Srbija

Hrvatska je u prva dva meča pokazala da nije slučajno na Svetskom prvenstvu. Posle dva kola, Hrvati sa dve pobede i šest bodova čvrsto drže prvo mesto u svojoj grupi, i teško je da pomišljaju da ga ispuste. Zlatko Dalić je, očigledno, dobro ukomponovao sve linije tima, odbrana je protiv Mesija delovala savršeno, a pokazatelj toga je i to što je Argentinac na meču sa Hrvatskom za 90 minuta uputio samo jedan udarac ka golu Subašića. Budući da niko ne može da ugrozi hrvatsko prvo mesto u grupi, moguće je da će Dalić igrati sa kombinovanim sastavom u kome vrlo verovatno neće biti ni Modrića, Mandžukića, Rebića i Rakitića, ali i pored toga, Hrvatska je u ovom duelu favorit.

Utakmica koju je teško prognozirati, posebno kada je rezultat u pitanju. Igra jednih i drugih se sigurno neće menjati, ali pristup igri verovatno hoće. Hrvati ne jure ništa, i mogu sebi da dozvole luksuz i da izgube i time izbace jakog konkurenta — Argentinu — iz daljeg takmičenja. Da li će kalkulisati, videćemo tek na terenu. Island će meču pristupi kao da se radi o finalu SP, o tome ne postoji dilema. Hoće li to biti dovoljno za prolaz i novu senzaciju… Nije nemoguće.

Ove dve reprezentacije koje se sastaju večeras su i u evropskim kvalifikacijama bile u istoj grupi, pa možemo reći da se veoma dobro poznaju. U te dve utakmice, svako je slavio kod kuće.

Ishod utakmice između Islanda i Hrvatske prognozirao je i čuveni trener Žoze Morinjo: