Uz pomoć novih tehnologija omogućava se produženje roka korišćenja reaktora do 45 godina, značajna je ušteda na demontaži starih reaktora i izgradnji novih, navodi se u časopisu „Džurnal of nuklear matirijals“.
Korpus reaktora VVER-440 je jedan od najvažnijih čvorova nuklearne elektrane. Pouzdanost i efikasnost korpusa umnogome određuje rad nuklearne centrale u celini.
Tokom rada pod dejstvom zračenja brzim neutronima dešava se radijaciono kaljenje (smanjenje plastičnosti) čelika korpusa reaktora na račun obrazovanja radijacionih defekata nanoveličine i radijaciono-indukcionih faza. Pod dejstvom radne temperature reaktorski sud (300 stepeni) i zračenja na granicama zrnevlja takođe se obrazuje segregacija primesa koje smanjuju čvrstinu granica čestica. Obrazovanje graničnih segregacija štetnih primesa izaziva smanjenje pritiska na pukotine čelika.
To ograničava rok bezbednog korišćenja reaktorskog suda, jer s vremenom raste verovatnoća njegovog lakog lomljenja prilikom zalivanja hladnom vodom u slučaju havarije. Radi produženja veka trajanja reaktorskog suda VVER-440 bio je izveden remont tehnologijom žarenja 1991, godine što je omogućilo da se produži rok službe do 45 godina.
Prema rečima naučnika, za produženje veka trajanja do 60 godina potrebno je odraditi ponovno žarenje sa preliminarnim istraživanjem strukturnog stanja i mehaničkih svojstava čelika reaktorskog suda, koji se radi nakon dugog perioda posle prvog žarenja.
Tehnologiju žarenja je izradio „Kurčatovski institut“ i ona predviđa određivanje temperature, vreme održavanja, brzinu zagrevanja do temperature žarenja u različitim etapama i brzinu hlađenja. Suština metode je u tome da se se od postojećih korpusa reaktora VVER-440 režu uzorci koji se ponovo detaljno istražuju, ponovo žare i ponovo istražuju.