1-1 Drama u završnici: Iran umalo poslao Ronalda kući, Kvarežma junak Portugalije (foto)

© Sputnik / Mihail Voskresenskiй / Uđi u bazu fotografijaPortugalci proslavljaju gol Kvarežme
Portugalci proslavljaju gol Kvarežme - Sputnik Srbija
Dan 12: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola B grupe Iran — Portugalija. Stadion „Mordovija arena“ u Saransku.

Nema lakih protivnika, nema sigurnih pobeda. Još jedan meč koji to odlično oslikava. Skromnih kvaliteta, ali mnogo borbena ekipa Irana je izašla na teren da se takmiči sa mnogo većim i skupljim zvezdama Portugalije. I to su Iranci radili od početka. Bez straha, opipavali su snagu sa velikim favoritom, igrali čvrsto, jako, i nisu dozvoljavali mnogo šansi. Matirao ih je fenomenalni Kvarežma, koji je majstorijom podsetio na najbolje dane i probio bedem Iranca. U nastavku meča ponovo rovovska borba. Mnogo prekršaja, čarki na obe strane. Vreme je odmicalo, ali Keiroš nije odustajao od namere da svoje zemljake iz Portugalije „baci pod noge“. Posle silnih ubacivanja lopte u šesnaesterac golmana Patrisija, jedan igrač Portugalije je igrao rukom. Uz asistenciju sistema VAR dosuđen je penal, iz kog je Karim bio precizan. Već u prvom sledećem napadu Iran je imao iznenadnu i neverovatnu šansu. Maltene sam je pred golmana Patrisija izbio Taremi, malo iskosa, ali jakim šutem pogađa samo spoljni deo mreže. Da je pogodio, bio bi junak kog bi slavio celi Iran. Ovako, pamtiće se hrabra igra, ogromna želja i dobar rezultat protiv velikog, velikog protivnika, a i odbranjeni penal najboljem igraču današnjice Ronaldu, koji je zaustavio golman Bairanvad.

KRAJ UTAKMICE

90'+ Neverovatna šansa za Iran, već su videli loptu u golu!

90'+ GOL! KARIM SIGURAN IZ PENALA!

90'+ Penal za Iran posle igranja rukom nekog od igrača Portugalije u šesnaestercu-

Na Svetskom prvenstvu u fudbalu koje se održava u Rusiji postavljen je novi rekord svetskih prvenstava po broju dosuđenih penala.

83' Žuti karton za Ronalda, nakon konsultovanja VAR sistema.

Utakmicu Iran — Portugalija na stadionu u Saransku prati 41.685 gledalaca. Prethodnu utakmicu na ovom stadionu između Kolumbije i Japana posetila su 40.842 gledaoca, a prvu utakmicu Danska — Peru gledala su 40.502 navijača. Kapacitet stadiona je 43.713 gledaoca.

72' Tek što je ušao u igru, Godos se našao u dobroj prilici. Posle odličnog prijema šutirao je solidno po zemlji sa 17 metara, ali pored gola.

Iran sve opasniji.

54' Žuti karton za Azmuna nakon Ronaldovog promašenog penala.

53' PROMAŠAJ! Kristijano Ronaldo nije uspeo da savlada golmana Bairanvada.

© Murad SezerGolman Irana Bairanvad ispisao je svoje ime zlatnim slovima jer je odbranio ovaj jedanaesterac Kristijanu Ronaldu
Golman Irana Bairanvad ispisao je svoje ime zlatnim slovima jer je odbranio ovaj jedanaesterac Kristijanu Ronaldu - Sputnik Srbija

52' Hadžisafi dobija žuti karton nakon pregledanja snimka zbog starta nad Ronaldom.

51' PENAL ZA PORTUGALIJU!

50' VAR odlučuje o penalu za Portugaliju.

46' Počelo je drugo poluvreme.

Nismo mnogo videli od ove utakmice, ali na kraju je sve gledaoce oduševio Kvarežma. Odigravši dupli pas po desnoj strani, oslobodio je sebi prostor za udarac, a onda fantastičnim šutom podsetio na najbolje dane i na lucidni način pogodio maltene same rašlje gola.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45' GOL! RIKARDO KVAREŽMA! Fantastičan dupli pas je odigrao Kvarežma, pre nego što je spoljnom šutirao u desne rašlje! Neodbranjivo!

Ne uspeva Portugalija da probije bedem Irana. Igra se između dva kaznena prostora, u najvećem delu utakmice. Iranci čak uspevaju i da napadnu, iz kontranapada i polukontri, dok su više posvećeni odbrani svog gola, bar zasad.

© Sputnik / Mihail Serbin / Uđi u bazu fotografijaKristijano Ronaldo bez velikih prilika za gol u dosadašenjnm toku utakmice
Kristijano Ronaldo bez velikih prilika za gol u dosadašenjnm toku utakmice - Sputnik Srbija
Kristijano Ronaldo bez velikih prilika za gol u dosadašenjnm toku utakmice

34' Najbolja prilika za Iran — odličan centaršut iz slobodnog udarca, glavom na loptu naleće Ezatolahi, ali na sreću Portugalaca, Patrisio odlično postavljen.

29' Korner za Portugaliju nakon prodora Kvarezme.

Igra se između dva šesnaesterca.

© Sputnik / Mihail Serbin / Uđi u bazu fotografijaNavijačice Irana na utakmici protiv Portugalije
Navijačice Irana na utakmici protiv Portugalije - Sputnik Srbija
Navijačice Irana na utakmici protiv Portugalije

16' Ronaldo iz slobodnjaka u živi zid, na kraju korner.

9' Mario je šutirao sa ivice šesnaesterca, preko gola.

Lopta u nogama Portugalaca, Iran pokušava iz kontranapada.

3' Prvi šut Ronalda na gol Irana, ali direktno u golmana.

1' Počela je utakmica trećeg kola grupe B između Irana i Portugalije.

UOČI UTAKMICE…

Od 20 časova u grupi B igraju Portugalija i Iran. Ulog je veliki za obe ekipe, a put do cilja lakši Ronaldu i drugovima, jer im „igra“ i nerešen rezultat. Direktan duel za prolazak u osminu finala. Nakon prva dva kola, Portugalija ima 4 boda, a Iran je osvojio 3, pa je stanje na tabeli odlična uvertira za utakmicu u kojoj bi pobeda Irance vodila dalje.

Portugalski fudbaler Kristijano Ronaldo na treningu u predgrađu Moskve u okviru Svetskog prvenstva u fudbalu 2018. - Sputnik Srbija
Veliki igrač i veliki čovek: Ronaldo obradovao klinca i gestom oduševio svet (video)

Prvak Evrope u ovoj utakmici jednostavno ne sme da izgubi jer bi poraz značio i kraj takmičenja za Ronalda i ekipu. Portugalci su u prva dva kola odigrali nerešeno 3-3 sa „crvenom furijom“ i veoma teško pobedili Maroko, a večeras sasvim sigurno neće igrati na nerešen ishod, jer oni to, jednostavno, ne umeju. U prva dva kola su igrali sa dosta oscilacija, a ni protiv Irana ih ne očekuje lak meč jer je u ovoj grupi još uvek sve otvoreno. Nerešen rezultat Portugaliju vodi dalje, a ako pobede tim njihovog zemljaka Karlosa Keiroša, mogu da konkurišu i za prvo mesto u grupi, koje će direktno zavisiti i od gol razlike na meču Španija — Maroko.

Ronaldo slavi - Sputnik Srbija
Navijači Irana ne daju Ronaldu da spava (video)

Iako je Portugalija favorit u ovoj utakmici, Iran u njoj ima jednu veliku prednost — Portugalca Keiroša na svojoj klupi. Iranci su utakmice protiv Maroka i Španije odigrali na gotovo identičan način. U obe su se branili veoma dobro i pokušavali da urade nešto iz kontranapada. I dok im je to u meču sa Marokom donelo rezultat kroz veoma srećan gol koji su postigli u 95. minutu, protiv Španije nisu mogli više od časnog poraza. Večeras Iran ipak mora da igra malo riskantnije, jer ga samo pobeda protiv aktuelnog šampiona Evrope vodi dalje. A uvek je zanimljivo gledati autsajdera koji mora da napadne. Ovo je za njih bitka za veliki uspeh, za ostvarenje snova, a nemaju šta da izgube.

Ronaldo opet izlazi na teren. Neverovatni Portugalac je u sjajnoj formi. Zasad je postigao 4 gola i deli drugo mesto na listi strelaca sa Lukakuom iz Belgije. Pokušaće da bude ubojit i večeras. Ceo tim će igrati za njega i ako bude na istom nivou kao dosad, Iranu se ne piše dobro. Iran je sa druge strane pokazao ogromnu želju u igri, na terenu svi ginu jedan za drugoga, a to ih je dovelo u poziciju da bore i za rezultat. Praviće dosta prekršaja, seckati igru, ali to im se može obiti o glavu, jer su prekidi Portugalcima jedno od najjačih oružja. A sa druge strane, moraju da jure gol i pobedu. Keiroš će svakako spremiti neko iznenađenje, a da li će to biti dovoljno da se napravi senzacija, videćemo!

Svoj poslednji zvanični meč ove reprezentacije su odigrale u grupi na Svetskom prvenstvu u Nemačkoj 2006. godine. Portugalija je tada slavila sa 2-0.

U dresu Portugalije na teren će istrčati ovih 11 igrača:

Stadion „Mordovija arena“, na kome će se igrati ovaj meč, izgrađen je specijalno za Svetsko prvenstvo u fudbalu. Povodom hiljadu godina ujedinjenja mordovskog naroda sa narodima Rusije, ovaj stadion je u narandžastoj, crvenoj i beloj boji —tradicionalnim bojama Mordovije. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 44.422 gledaoca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vam vodič kroz Saransk, glavni grad Republike Mordovije i najmanji grad-domaćin ovogodišnjeg Mundijala.