Arapski list „Meka“ je objavio 19. juna da je kraljevstvo raspisalo tender za izgradnju kanala između Saudijske Arabije i Katara dužine 60 kilometara, širine 200 metara i dubine 15-20 metara. On će proći kilometar od granice sa Katarom. U međuprostoru — između kanala i granice sa Katarom biće napravljena saudijska vojna baza.
U priobalnom delu je planirana izgradnja turističke zone sa ekskluzivnim hotelima, vilama, pristaništima za jahte, infrastruktura za vodene sportove. Duž kanala će biti izgrađene tri luke koje će moći da prihvataju velike kruzere.
Ovaj grandiozni poduhvat ima za cilj da se izvrši još veći pritisak na Dohu kako bi ona napokon, posle godinu dana, kapitulirala pred svojim susedom i prihvatila postavljenih 13 uslova, među kojima su raskid odnosa sa Iranom i zatvaranje „Al džazire“. Međutim, granica koja će sada biti prekopana već godinu dana je zatvorena i od nje Katar više ne zavisi: 85 odsto robe koja je nekada stizala kopnenim putem sada se dovozi morskim i vazdušnim putem.
„Izgradnja ovog kanala ne može značajnije uticati da Katar promeni svoj stav. Sve isporuke hrane, tehnike itd. već godinu dana vrše se samo morskim ili vazdušnim putem. Kopneni putevi su odavno blokirani za njega. Ipak, on preživljava, našao je mogućnosti da pruži otpor Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Egiptu i ovo neće uticati na njega, jer sada ima odlične odnose sa Turskom“, kaže za Sputnjik Grigorij Kosač, profesor sa ruskog univerziteta RGGU.
Osim Turske, čiji vojni kontingent se nalazi u Kataru, tamo je stacionirana i američka vojna baza, što takoreći isključuje vojni scenario smene vladajuće dinastije tog emirata.
„Saudijska Arabija je u početku pokušavala da pronađe sebi odane ljude, kvislinge unutar vladajuće porodice El Tani. U Londonu je bila održana prošle godine velika konferencija koju je navodno podržao poznati katarski zaštitnik ljudskih prava i protivnik aktuelnog režima. Saudijska Arabija je pokušala da napravi i razdor u katarskom plemenskom društvu. Jedno od katarskih plemena živi sa obe strane granice. Saudijska Arabija je među članovima tog plemena pokrenula propagandu. Neki lideri tog dela plemena su se okupljali, objavljivali rezolucije protiv katarskih vlasti. To je bilo nešto oko meseca dana nakon prekida odnosa. Sada o tome u samoj Saudijskoj Arabiji niko ne govori“, objašnjava ruski stručnjak.
Ponude za gradnju kanala, kako pišu mediji, primaće se do 25. juna, navodi se da se već pet kompanija prijavilo. Ko će biti izvođač radova, znaće se kroz tri meseca. Projekat pod nazivom „Salva“ bi trebalo da bude završen za manje od godinu dana i koštaće 750 miliona dolara. Novac će izdvojiti kako Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, tako i privatni sektor.
Savetnik saudijskog kralja Sud el Kahtani je na Tviteru čestitao narodu svoje zemlje početak realizacije „predivnog projekata koji će pretvoriti Katar u ostrvo“, dok je ministar inostranih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata Anvar Gargaš, izgleda isprovociran što Katar ignoriše sve pokušaje njegovih suseda da ga slome, napisao: „Ćutanje Dohe povodom projekta kanala pokazuje njen strah i konfuziju“.
Za to vreme Katar živi mirnim životom. Poseduje ogromne devizne zalihe, njegov suvereni fond je jedan od najvećih na svetu, dok je gas svima potreban i nema problema da mu nađe kupce.