Lideri Nemačke i Francuske bi u Rusiju mogli da doputuju u skorije vreme. Iako bi odgledali i utakmice na kojima učestvuju reprezentacije njihovih zemalja, oni bi, prema saznanjima tog lista, mogli da učestvuju u pregovorima na najvišem nivou.
Dugogodišnji diplomata Srećko Đukić rekao je u emisiji Radio Sputnjika „Od četvrtka do četvrtka“ da vidi da zapadna štampa konstatuje kako sada idu svi na poklonjenje Putinu, ali naglašava da je ipak reč o visokoj diplomatiji. On smatra da je ruski predsednik umeo da čeka pravi trenutak, imao je strpljenja i viziju, a to je u politici najbitnije.
„Setimo se samo šta su od 2014. prošli i Putin i Rusija — od državnog udara u Ukrajini i rata u istočnoj Ukrajini, Krima, ekonomske krize finansijske krize i Sirije. Sada je došlo vreme da se ubiraju plodovi, ali mislim da je ne samo se sa ruske strane sazrela situacija za to, već da su se okolnosti promenile i na Zapadu. Nedavno je nemački ministar inostranih poslova u jednom intervjuu najavio novu istočnu politiku“, kaže Đukić.
On podseća da je takvu politiku proklamovao i Brant, ali i on lično. Zagovarao je, kako kaže, da Evropi treba nova istočna politika, da na jedan novi način osmisli odnose u celoj Evropi — od Urala do Vladivostoka. Sa tim inicijativama je naročito Putin nastupao ranijih godina u prvoj dekadi 21. veka i mislim da su to ohrabrujući znaci.
„Pored Evrope i Rusije treba imati u vidu i da su bitno poremećeni odnosi između SAD i Evrope i da oni verovatno više nikada neće biti kao što su bili. Tu treba tražiti redefiniciju tih odnosa, a Evropa to neće moći bez oslonca na Rusiju. Ona je jednostavno prirodni produžetak Evrope. Kako je neko rekao „to su dva plućna krila jednog kontinenta“, dodaje diplomata.
Poseta Merkelove i Makrona Rusiji zaista zaslužuje veliku pažnju s obzirom na činjenicu da su se sreli sa Vladimirom Putinom nedavno, i to na njegovoj teritoriji. Poslednji put Merkelova je u Rusiji bila sredinom maja, kada je sa ruskim liderom Vladimirom Putinom u Sočiju razgovarala prvenstveno o izgradnji gasovoda „Severni tok 2“. Sa druge strane, Makron je u Rusiju doputovao samo nedelju dana kasnije, i to na Međunarodni ekonomski forum koji je bio održan u Sankt Peterburgu.
Đukić kaže da su to danas dva vodeća evropska lidera i očito je da Merkelova ima podršku svih frakcija u svojoj vladi za takvu politiku. Na pitanje da li je prekretnica u odnosima Evrope i SAD bio dolazak Donalda Trampa na vlast, diplomata Srećko Đukić kaže da je došla na red promena Američke politike u svetu.
„Tramp ju je potpuno redefinisao. Mnogi govore da je napravio geopolitički haos ali on u svakom slučaju preispituje politiku Bele kuće. Očito je osetio da Amerika gubi snagu, gubi dah i poziciju koju je imala i ne libi se da preduzima bilo kakve korake“, smatra Đukić.
On naglašava da je Tramp netradicionalni političar, koliko god se to nama dopadalo ili ne, ali on radi atipične stvari u odnosu na Obamu ili Buša, jer je i dalje prevashodno biznismen. Polako, bez obzira na to koliko ga napadaju, koliko mu se fotelja klima, on se polako učvršćuje, pa čak i ubira neke plodove, kao što je recimo poboljšanje odnosa sa Severnom Korejom, kaže Đukić.