Zaev je istovremeno pozvao poslanike i građane da „odbace zidove ksenofobije i izolacije i daju šansu sporazumu“.
Iako je bilo najavljeno da će sednice Parlamenta na temu ratifikacije sporazuma o novom imenu Makedonije biti praćene protestima građana i opozicije koji se tome protive, danas to nije slučaj.
„Potpisali smo sporazum koji označava početak kraja za period nesigurnosti i traumatičnog perioda koji je postigao dostojanstveno rešenje za obe strane. Imamo sporazum sa jasnim karakteristikama makedonskog jezika i identiteta. Zaštita identiteta trajaće vekovima i vekovima“, rekao je Zaev.
Sporazumom, rekao je Zaev, Makedonija ne samo da dobija novog strateškog partnera u Grčkoj, već i zadržava staru težnju predaka da će građani te zemlje u svetu biti prepoznati kao Makedonci koji govore makedonski jezik.
Zaev je pozvao poslanike i građane na zajedništvo u interesu zajedničke budućnosti.
„Umesto gorčine i ljutnje, zajedno da napišemo nove stranice koje vode građane ka zajedničkoj prosperitetnoj Makedoniji po uzoru na napredne evropske zemlje. Evropska porodica ne izgleda kao makedonska. Dobijamo još jednog prijatelja i strateškog partnera, garantujemo stabilnost i sigurnost Makedonije, otvaramo put do EU i NATO-a. Mi postižemo težnju naših predaka da budemo prepoznati kao Makedonci koji govore makedonski. Ovo je istorijski akt kojim Makedonija i građani dobijaju šansu“, rekao je premijer Zaev.
Da bi Zakon o ratifikaciji sporazuma, koji je u nedelju potpisan na grčkoj teritoriji Prespanskog jezera, bio usvojen, potrebno je da glasa „za“ 61 poslanik.
Sporazum predviđa da novo ime te bivše jugoslovenske republike bude Republika Severna Makedonija.
Tanjug