Moskva je prijateljski dočekala tri japanska učenika iz grada Minamisoma iz prefekture Fukušime, koji su doputovali u Rusiju u okviru projekta „Zajedno u Rusiju“. Oni su došli da bi se lično zahvalili državi koja je mnogo učinila pri saniranju posledica razornog zemljotresa i užasne havarije u nuklearnoj elektrani „Fukušima 1“, ali i domaćinima ispričali kako se danas živi u gradu pogođenom velikim razaranjem.
Runon, Itinoha i Juto, mladi izaslanici iz Japana, posetili su Dečiji teatar pesama i upoznali su se sa ruskom kulturom. U čast dolaska mladih Japanaca njihovi ruski vršnjaci iz Moskve su pripremili praznični program. Skromni Runon, Itinoha i Juto su u početku bili povučeni i tihi, a potom su i sami počeli da pevaju, plešu i drugarski ćaskaju sa ruskim domaćinima. Nakon priredbe, održana je projekcija filma u moskovskom Japanskom kulturnom centru. Film „Mart“ govori o zahvalnosti stanovnika gradića Minamisoma za pomoć koju je Rusija ukazala posle zemljotresa.
Projekat „Zajedno u Rusiju“ nastao je na inicijativu grupe japanskih navijača „Osmeh za Japan“. Prema rečima Hirokadzu Cunoda, rukovodioca te grupe, cilj organizacije nije samo da svojim prisustvom i navijanjem podrži japanski tim, već i da promoviše herojske podvige ruskih volontera tokom saniranja posledica razarajućeg zemljotresa iz 2011. godine u Fukušimi. Cunoda koristi priliku da se iznova zahvali Rusiji, zato što je u odsudnom trenutku pružila ruku pomoći Japancima.
Odmah nakon razornog zemljotresa ruske vlasti su u dva navrata slale ekipe sastavljene od vrhunskih stručnjaka Ministarstva za vanredne situacije. U akcijama potrage za preživelima je učestvovalo 156 ruskih spasilaca. „Rosatom“ je poslao 400 dozimetara za merenje individualne doze ozračenosti i pet hiljada specijalnih zaštitnih maski. „Laboratorija Kasperski“ je preko svog predstavništva u Japanu uplatila sredstva za pomoć stradalima i japanskom Crvenom krstu.