Ruska strana je 14. juna obavestila japansku službu za pomorsku bezbednost, koja takođe vrši funkcije pogranične službe, o planovima da održi raketne vežbe na području ostrva Iturupa. Japan je na to preko svoje Ambasade u Moskvi 15. juna predao Ministarstvu spoljnih poslova Rusije odgovor da je to „u suprotnosti sa stavom Japana i da izaziva žaljenje“, piše list. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je zatim saopštilo da je to unutrašnja stvar Rusije. Služba za pomorsku bezbednost pozvala je na oprez brodove u tom području.
List smatra da bi u vežbama mogli biti uključeni sistemi „Bastion“, postavljeni na Iturupu 2016. godine.
Obalski raketni sistemi „Bal“ na ostrvu Kunaširu i „Bastion“ na Iturupu razmešteni su dve nedelje pre posete Japanu predsednika Rusije Vladimira Putina u decembru 2016. godine.
Odnose Rusije i Japana već dugi niz godina kvari to što nakon Drugog svetskog rata nije sklopljen i potpisan mirovni sporazum. Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomai, pozivajući se na bilateralni Traktak o trgovini i granicama iz 1855. godine. Sovjetski savez i Japan su 1956. godine potpisali Zajedničku deklaraciju u kojoj je Moskva pristala da razmotri mogućnost predaje Japanu ostrva Habomai i Šikotan nakon zaključenja mirovnog sporazuma, a sudbina Kunašira i Iturupa nije se pominjala. SSSR je računao da će Zajednička deklaracija staviti tačku na spor, a Japan je dokument smatrao samo delom rešenja, ne odustajući od pretenzija na sva ostrva.
Kasniji pregovori nisu doveli do dogovora, a mirovni sporazum o završetku Drugog svetskog rata nikada nije potpisan. Stav Moskve je da su ostrva ušla u sastav SSSR-a nakon Drugog svjetskog rata i da se suverenitet Rusije nad njima ne dovodi u pitanje.