Ruski nekropolj osnovan je dvadesetih godina prošlog veka i na njemu počiva oko 400 ruskih emigranata koji su u Srbiju došli posle Oktobarske revolucije. Među njima je i veliki broj istaknutih naučnika, crkvenih velikodostojnika i vojnika.
Akcija se održava pod pokroviteljstvom Ruskog doma u Beogradu i kompanije NIS Gasprom njeft.
Patrijarh srpski Irinej, koji je, uz sasluženje srpskih i ruskih sveštenika, činodejstvovao molitvom, podsetio je na ulogu koju su ruski emigranti imali u kulturnom i društvenom životu Srbije.
„Arhitekte, istoričari, lekari i mnogi drugi koji su svojim znanjem i velikom stručnošću podigli nivo naše nauke… Naš narod i naša crkva svagda su zahvalni našoj braći Rusima, koje smatramo rođenom braćom. Danas blagodarimo njima koji ovde počivaju, zbog svega dobrog što su učinili“, rekao je patrijarh Irinej.
Da li bi se istorija sveta pisala na isti način da nema srpskog i ruskog doprinosa u Prvom i Drugom svetskom ratu, zapitao se srpski ministar odbrane Aleksandar Vulin. Ko bi danas vladao svetom da nije sjajnog i strašnog srpskog i ruskog doprinosa pobedi slobode i da Srbi i Rusi nisu delili zajedničke vrednosti, rekao je Vulin.
Međutim, srpsko-ruski odnosi ne treba da se svedu samo na priče o prošlosti, dodao je srpski ministar odbrane.
„Odnose Srbije i Rusije, odnose Srba i Rusa ne smemo nikada svesti samo na to da se okupimo i da pričamo o Dostojevskom ili da pognemo glave u nemom poštovanju pred slavnim i svetlim grobovima naših predaka. Odnosi Srba i Rusa, odnosi Srbije i Rusije su odnosi zajedničke budućnosti, budućnosti koju smo izabrali, koja je na dobro i Srbima i Rusima i na dobro čitavom svetu“, rekao je Vulin.
Pored srpskog patrijarha i ministra Vulina, volontere su pozdravili i direktorka beogradskog Ruskog doma Nadežda Kuščenkova, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić i generalni direktor kompanije NIS Kiril Tjurdenjev, a početak akcije proglasio je ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Čepurin.