Iako ima najbrojniju policiju, tužilaštvo i sudstvo u regionu u odnosu na broj stanovnika, kao i najplaćenije policajce, Crna Gora ipak ne uspijeva da se ozbiljnije uhvati u koštac sa najtežim oblicima kriminala. Prema podacima NVO „Institut Alternativa“ i Regionalne mreže „Pointpuls“, ta država je prethodne godine imala dva puta više ubistava na 100.000 stanovnika nego susjedna Srbija.
Istovremeno, prema uporednim podacima, Crna Gora ima 300 odsto više zaposlenih u policiji, 200 odsto više zaposlenih sudija i 150 odsto više zaposlenih tužilaca od evropskog prosjeka.
Koliko je policijski aparat u toj državi glomazan, slikovito govori podatak da je Crna Gora prema relevantnim podacima za period od 2014. do 2016. godina imala 796 policajaca na 100.000 stanovnika, dok je evropski standard 211 policajaca na 100.000 stanovnika.
Takođe, izdvajanja za policiju tradicionalno spadaju među najveće budžetske stavke, pa se za MUP Crne Gore godišnje izdvaja skoro 85 miliona evra, odnosno, svaki crnogorski građanin godišnje izdvaja 136 evra za zaposlene u MUP-u, dok, na primjer, onaj u BiH daje 63 evra.
Iako je crnogorska policija po svim standardima jedna od najbrojnijih u Evropi i svijetu, broj pripadnika u sektoru bezbjednosti se, prema ocjenama analitičara, nije odrazio na bezbjednosnu situaciju koja je nestabilna.
To potvrđuje i sve suroviji rat mafijaških klanova u Crnoj Gori, u čijim je obračunima poslednjih godina stradalo gotovo 30 ljudi.
Statistika, takođe, beleži da je i broj teških ubistava u odnosu na broj stanovnika u Crnoj Gori praktično duplo veći u odnosu na Srbiju, pa je Crna Gora u poslednje tri godine na 100.000 stanovnika imala 1,5, a Srbija 0,73 ubistava.
„Fenomen pretrpavanja policijskih snaga u Crnoj Gori svoje korijene vuče sa kraja devedesetih godina i od podjele u Demokratskoj partiji socijalista (DPS), kada je krilo DPS-a na čelu sa Đukanovićem jačalo svoje pozicije kroz policiju“, kaže za Sputnjik portparol Nove srpske demokratije Marko Kovačević.
Od tog vremena, ističe on, policija u Crnoj Gori svoju primarnu ulogu ima prevashodno u očuvanju režima na vlasti, a ne u borbi protiv kriminala.
„Tako je došlo do povećanja broja policijskih snaga i formiranja glomaznog policijskog aparata, koji je sviknut samo na ulogu obezbjeđivanja opstanka na vlasti režima Mila Đukanovića dok istinski obračuni sa organizovanim kriminalom izostaju. I dalje u policijskim snagama obitavaju oni koji su u tim vremenima, s kraja devedesetih, zadužili aktuelni režim i zbog toga izostaje sistematizacija koja je neophodna. Umjesto nje imamo podvođenje tog haotičnog stanja pod važeće norme. Sa toliko pukotina u sistemu, jasno je da organizovane kriminalne grupe mogu da rade šta im je volja, što je i evidentno u poslednjem periodu“, kaže Kovačević.
Istovremeno, dok organizovani kriminal cvjeta, Specijalni policijski tim se isključivo bavi političkim protivnicima režima i, kako tvrdi naš sagovornik, sve svoje kapacitete usmjerava na Demokratski front.
„Konstruišu se krivična djela kojih nema i tako nas kontinuirano iscrpljuju kroz montirane sudske procese, što se direktno odražava na rezultate izbora, a što smo imali prilike da vidimo krajem maja u Podgorici i drugim gradovima. Takođe, policija se kao batina režima javila i prilikom mirnih i demokratskih protesta koje je DF organizovao 2015. godine“, podsjeća Kovačević.
Uzimajući u obzir bezbjednosnu situaciju koja je tragična, naš sagovornik apeluje da je prije svega hitno potrebno izvršiti depolitizaciju policije u Crnoj Gori, jer je bez toga nemoguće očekivati ozbiljnije pomake u borbi protiv teških oblika kriminala.
„Neophodno je promjeniti svijest da je zadatak policije čuvanje aktuelnog režima na vlasti i u centar policijskog djelovanja postaviti borbu protiv organizovanog kriminala i sigurnost građana. Glomazni policijski aparat treba osloboditi od onih koji su ’zadužili režim‘ i istinski ga profesionalizovati. Za tako nešto svakako ima potencijala, ali nema političke volje onih koji su na vlasti“, zaključuje Kovačević za Sputnjik.