Pa možda bi i bilo tako kada bi u Pjongjangu znali šta se u Singapuru događa, navodi AP.
Sa malo drugih izvora informisanja osim državnih medija, glasina i tračeva, većina građana Severne Koreje i dalje je uglavnom u mraku što se tiče tog, možda i životno, važnog događaja, koji treba da se odigra van njihove izolovane zemlje.
Zvanični mediji su javili da dva lidera treba da se sastanu, ali nisu dali mnogo detalja, čak ni lokaciju, ni datum susreta.
U nedelju još nije bilo zvanično potvrđeno da je Kim napustio zemlju i da je stigao u Singapur.
Umesto toga, udarne vesti u Severnoj Koreji su zvučale potpuno uobičajeno, pa je tako objavljena vest da je Kim posetio restoran sa morskom plodovima u Pjongjangu.
Glas se ipak proširio, tako da je izvesnost susreta Kima i Trampa „na radaru“ građana.
Samit lidera SAD i Severne Koreje mogao bi imati velike i direktne posledice po njihove živote, pa je prirodno da ljudi žele da budu obavešteni, navodi AP dodajući, međutim, da su bez jakih i nezavisnih medija tačne vesti manje izvesne, dok preterivanja i glasina verovatno ima u izobilju.
Ukoliko budu sledili svoju uobičajenu rutinu, državni mediji će verovatno sačekati da se samit završi, pa tek onda dati prvi izveštaj.
Tako je, na primer, vest da je američki državni sekretar Majk Pompeo posetio Severnu Koreju objavljena tek narednog dana, na naslovnoj stranici glasila vladajuće partije „Rodong šumun“. Međutim, konstatuje AP, ništa u vezi sa ovim samitom nije rutina.
Tanjug