Agencija navodi da su tokom vikenda dve zemlje komunicirale preko svojih savetnika o otvorenim pitanjima i napretku.
Portparol grčke vlade i ministar bez portfelja Dimitris Canakopulos izjavio je za list NEA Selida da su oni optimisti, te da je sve spremno da premijeri načine i poslednji „odlučujući korak“.
„Pregovori, ali i politička odluka za rešavanje spora o imenu nisu laki. Gospodin Zaev treba da razmišlja o svim aspektima i preuzme veliku odgovornost za svoje sunarodnike, što sam siguran da će učiniti. Ako neko u političkom rukovodstvu Makedonije podrije mogućnost rešenja, ja to ne mogu znati. Ali ja sam optimista da će na kraju gospodin Zaev učiniti odlučujući korak i da će sporazum biti postignut“, rekao je Canakopulos.
Prema njegovim rečima, postizanje sporazuma je neophodan preduslov za budućnost i saradnju u regionu, a to, kako je rekao, znaju dobro i Cipras i Zaev.
Iako nema zvaničnih potvrda, grčki mediji javljaju da je šef grčke diplomatije Nikos Kocijas od jutros na vanrednom sastanku u kabinetu premijera Aleksisa Ciprasa, što se povezuje sa najavom da bi dugo očekivani telefonski razgovor Ciprasa i Zorana Zaeva mogao da se dogodi danas.
Grčki mediji javljaju i da se skraćuje rok do kada bi Cipras i Zaev trebalo da se čuju telefonom s obzirom na to da će Kocijas 13. i 14. juna biti u službenoj poseti Moskvi, gde će se sastati sa ruskim kolegom Sergejom Lavrovom, prenela je MIA.
Grčki Katimerini piše da je 95 odsto pregovora završeno, a da je za usaglašavanje ostalo još nekoliko detalja koji treba da budu usaglašeni pre potpisivanja.
„Ako sve bude u skladu sa planom, sporazum će biti stavljen na glasanje u makedonskom parlamentu pre samita EU, a zatim će u septembru biti održan referendum. Ako Parlament to odobri, onda će Atina poslati pismo Evropskoj uniji i NATO-u radi odblokiranja pridruživanja Skoplja obema organizacijama“, navodi list.
Grčko pismo će se odnositi na dogovoreno ime — Severna Makedonija, Gornja Makedonija ili nešto treće, piše list i dodaje da, ako sporazum prođe i na septembarskom referendumu, to će otvoriti put za reviziju makedonskog Ustava, što je ključni uslov za Grčku.
Međutim, ako je rezultat referenduma bude negativan, onda će sporazum između Atine i Skoplja pasti u vodu.
Tanjug