Oči svetske javnosti uprte su u Singapur i istorijski sastanak lidera Sjedinjenih Država i Severne Koreje, a generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš poručio je Donaldu Trampu i Kim Džong Unu da iskoriste jedinstvenu priliku i podrže mirnu, bezbednu i proverljivu denuklearizaciju Korejskog poluostrva.
Da li samit u Singapuru ima više medijski značaj nego mogućnost eventualnih konkretnih rezultata i kome će doneti više političkih poena, pitanja su o kojima su se u emisiji u produkciji Sputnjika, „Na nišanu Lazanskog“ govorili spoljnopolitički komentator i dugogodišnji dopisnik lista „Politika“ iz Amerike Milan Mišić i politikolog Aleksandar Pavić.
Prema rečima Milana Mišića, sama činjenica da će samit biti održan predstavlja veliku pobedu severnokorejskog lidera Kim Džong Una. Iako su ga mnogi potcenjivali kada je došao na vlast, njemu je, napominje Mišić, pošlo za rukom ono u čemu nisu uspeli njegov otac i deda — da sedi sa predsednikom SAD i sa njim ravnopravno razgovara.
„Ono što je dovelo do ovog susreta svakako je činjenica da je Severna Koreja demonstrirala da je došla u posed termonuklearne bombe i da, bar teoretski, može da dobaci do Amerike. Takođe, jedan od razloga zašto je samit ubrzan jeste i to što su dve Koreje počele same od sebe da razgovaraju. Dakle, zategnutosti među njima popuštaju, pa je postojala opasnost da oni nešto važno dogovore čak i bez Amerike“, smatra Mišić.
Politikolog Aleksandar Pavić napominje da su i američkom i severenokorejskom predsedniku u ovom trenutku potrebni uspesi. Uprkos tome što analitičari strahuju da bi Tramp mogao i ovaj sastanak da napusti pre vremena, kao što je to učinio u Kanadi na samitu G-7, Pavić veruje da je ovaj susret vrlo dobro pripreman i da šef Bele kuće, iako je ustajanje od stola deo njegove pregovaračke taktike, to ovog puta neće učiniti.
„Trampu bi, ako bi išta postigao sa Severnom Korejom, poput recimo mirovnog sporazuma i završetka rata koji formalno nije okončan do dan-danas, to dalo težinu i oslobodilo mu prostor da radi druge stvari na nekim drugim poljima. Na primer to što je rekao na samitu G-7, kada je poručio da Rusija ponovo treba da se nađe za stolom. Dakle, imao bi legitimitet nekoga ko je postigao mir u sukobu koji traje skoro 70 godina i to bi mu pojačalo autoritet i na unutrašnjem i na spoljnom planu“, ocenjuje Pavić.
Mišić upozorava da će najveća tačka spoticanja prilikom susreta Trampa i Kim Džong Una biti definicija denuklearizacije Korejskog poluostrva. Amerikanci su se, podseća, nesmotreno pozvali na libijski model, pa je održavanje ovog samita nedavno dovedeno u pitanje.
„Teško je zamisliti da će se Severna Koreja odreći svog nuklearnog oružja jer im je to jedina polisa osiguranja i jedino sa čime mogu da trguju. Mislim da je jedini realni ishod ovog samita to da se slože da su počeli da razgovaraju, da su podjednako zainteresovani za neko razoružanje i za uspostavljanje mira, pa da tek onda počne neki drugi put ka toj takozvanoj denuklearizaciji. Samit u Singapuru svakako bi mogao da označi početak diplomatske saradnje Vašingtona i Pjongjanga, a ishod susreta lidera SAD i Severne Koreje mogao bi biti vrlo složen, a svako će da tvrdi da je pobedio“, primećuje Mišić.
Susret Kima i Trampa, po mišljenju Pavića, bar zasad uklanja pretnju neposredne ratne akcije Amerike protiv Severne Koreje. On, međutim, podseća da su u poslednje tri godine iz Pekinga dolazili predlozi da se ide na takozvano „duplo zamrzavanje“, u smislu da Severna Koreja obustavi svoj nuklearni program, a da u zamenu za to prestanu vrlo agresivni zajednički manevri SAD i Južne Koreje. To se, dodaje Pavić, do danas nije dogodilo.
„Tramp hoće da postigne neki dogovor, ali on je takav pregovarač da neće da pokaže slabost i neće unapred da pravi bilo kakve ustupke. Ako Tramp i Kim reše da se opet sastanu u julu mesecu, onda je do tada opasnost od vojnog konflikta, bar što se njih dvojice tiče, privremeno uklonjena. Međutim, ne treba zaboraviti da Tramp vodi bitku i unutar sopstvene zemlje i da imamo nezavisne činioce u toj ’dubokoj državi‘ koji su spremni da čitav ovaj proces sabotiraju“, upozorava Pavić.