„Mnogi američki senatori su zbog tog strahovanja istupili protiv naše kupovine S-400. Objasnili smo im da nikakvog rizika i opasnosti nema i neće biti, garantovali smo im to. S-400 ni u kom slučaju neće predstavljati pretnju za naoružanje NATO-a, tražili smo da se to prenese senatorima. S-400 će biti deo našeg naoružanja, o tome nema diskusije“, rekao je Džanikli novinarima nakon razgovora sa šefom Pentagona Džejsmom Matisom u Briselu.
Prema njegovim rečima, projekat F-35 je trgovački sporazum koji SAD realizuju s mnogim zemljama NATO-a.
„Turska je ispunila sve svoje obaveze u vezi s ovom projektom. Platili smo avans od više od 800 miliona dolara. Predviđena je kupovina 100 aviona koji koštaju više od 11 milijardi dolara i ne treba tražiti izgovore za odlaganje realizacije ovog ugovora. U suprotnom će se izroditi nepoverenje, ne toliko u pravnom smislu, koliko u smislu nepoverenja turskog naroda“, naveo je Džanikli.
On je dodao da Turska očekuje da će američka strana pošteno ispuniti svoje obaveze.
„Upravo nas je odnos SAD primorao da tražimo drugo rešenje za kupovinu PVO sistema, sporazum o S-400 treba posmatrati upravo u toj ravni. Ako u vezi s F-35 bude doneta odluka koja je protivna uslovima sporazuma, mi ćemo, naravno, biti prinuđeni da preduzmemo mere, da nađemo drugi izlaz, to je naše prirodno pravo“, rekao je turski ministar.
U decembru prošle godine Turska i Rusija su potpisale kreditni sporazum o S-400. Ankara će kupiti dve baterije ovih kompleksa kojima će upravljati turski personal. Strane su se, takođe, dogovorile da sarađuju u razvijanju proizvodnje S-400 u Turskoj.
SAD i predstavnici NATO-a kritikuju Ankaru zbog ovog ugovora. Pomoćnik američkog državnog sekretara Ves Mičel je izjavio da bi kupovina S-400 mogla negativno da utiče na isporučivanje Turskoj višenamenskih lovaca pete generacije F-35, a grupa američkih senatora izradila je nacrt zakona o ograničavanju ove isporuke.
Šef turske diplomatije Mevlut Čavušoglu je obećao da će, ukoliko isporuke američkih aviona budu blokirane, Ankara odgovoriti merama koje podrazumevaju i saradnju s Rusijom u toj oblasti.