Sputnjik na licu mesta.
Evo, ovo su Srbi. Živi. Možete slobodno da ih dodirnete — našalio se otac Oleg najavljujući srpske goste koji su prisustvovali Akatistu Svetom Savi u neobičnoj crkvi u Kjahti, gradiću koji je pre 290 godina osnovao grof Sava Vladislavić.
Raduj se, Sveti Savo, čudotvorče srpski, pevali su svi posetioci Crkve Svete Trojice, u kojoj je jedan deo od njenog osnivanja bio posvećen Svetom Savi. Nažalost, danas tu nema tragova Svetog Save, a od crkve su ostale samo zidine. Ona je jedna od brojnih čije je postojanje grubo prekinuto Oktobarskom revolucijom. Odlukom tadašnjih vlasti zabranjeno je bogosluženje u gotovo svim bogomoljama, a crkve su postajale skladišta ili prosto — smetlišta. Vremenom se velika većina njih urušila, ostale su zidine, ponegde i neki deo krova.
Za Oca Olega crkva je crkva čak i kad je u takvom stanju, pa je u jednom delu, koji je nekim čudom ostao zaštićen od kiše i vetra (istina, sa jednim — „zidom“ od celofana) organizovao simbolični oltar i tamo povremeno služi.
Akatist je održan u okviru proslave godišnjice grada koji nije zaboravio svog osnivača, pa je na 290. godišnjicu pozvao i srpske goste, među njima i Branka Vukomanovića, potomka Save Vladislavića. Branko je, koliko je poznato, prvi Srbin koji je stupio na tlo grada koji je sve do 1933. nosio ime Trojickosavsk, dobijeno od njegovog pretka Save Vladislavića u čast Svete Trojice i Svetog Save. U eri borbe protiv relgije — „opijuma za narod“, grad je dobio novo ime — Kjahta.
Poslednjih godina pojavila se ideja da se gradu vrati staro ime, a crkva u kojoj je proslavljan srpski svetitelj — obnovi. Borba oca Olega Matvejeva ovih dana krunisna je uspehom. Dobio je finansijsku podršku države za obnovu hrama. Jedan deo crkve ponovo će biti posvećen Svetom Savi.