U intervjuu koji je objavio portal „Faktor“ blizak Stranci demokratske akcije (SDA), Izetbegović, čelnik te stranke, odbacio je optužbe kako svojom politikom pokušava da progura ideju unitarne države u kojoj bi Bošnjaci zbog svoje brojnosti imali prevlast.
Takve tvrdnje koje učestalo dolaze iz stranaka s hrvatskim i srpskim predznakom Izetbegović je opisao kao „jednostranu propagandu koja vređa zdrav razum i koja je zamorila građane BiH, posebno Bošnjake“.
Utvrdio je kako je stvarno stanje zapravo potpuno obrnuto, a kao dokaz za to je ponudio statistiku koja govori o učestvovanju osoba iz reda hrvatskog naroda u telima vlasti na različitim nivoima.
Tako, tvrdi Izetbegović, u Federaciji BiH gde Hrvati čine 22 odsto stanovništva oni u vlasti sudeluju sa 40 odsto, a na nivou države u kojoj Hrvati čine 12 odsto stanovništva u vlasti učestvuju 33 odsto.
„I to je redovno na račun Bošnjaka, tako da će Bošnjaci morati u skoroj budućnosti da se izbore za prestanak diktature manjine nad većinom, za poziciju koja im po Ustavu pripada — proporcionalnu zastupljenost u formiranju strukture vlasti“, najavio je Izetbegović. On je istovremeno optužio HDZ BiH da svojim zahtevima u pogledu izmena izbornog zakona nastoji da učvrsti nepravedne podele unutar države po etničkim crtama.
Time je aludirao na zahteve HDZ BiH da se izborna pravila u delu koji se odnosi na način biranja zastupnika u Domu naroda parlamenta Federacije BiH izmene, tako da se ti zastupnici koji čine nacionalne klubove u tom domu biraju iz onih županija u kojima pripadnici jednog naroda čine apsolutnu ili relativnu većinu.
„Oni (HDZ BiH) bi vratili demokratski razvoj zemlje dvadeset godina unazad, onemogućili sprovođenje presuda Europskog suda za ljudska prava u slučajevima ’Sejdić-Finci‘, ’Zornić‘ i ’Pilav‘, podelili bosanskohercegovačko društvo po etničkim crtama i zaustavili BiH na njenom evropskom putu. HDZ traži da se građanima BiH onemogući glasanje po vlastitoj savesti i izboru, da se ono striktno ograniči na pripadnike vlastite etničke grupe što je u potpunoj koliziji s evropskim i demokratskim standardima“, kazao je Izetbegović.
Dodao je kako ipak postoje „minimalni izgledi“ da se takvo stanje prevlada i „pobedi razum“, odnosno dogovore izmene izbornog zakona kako bi se izbegla kriza u nakon junskih izbora.
Izetbegović je naveo i kako u predstojećem razdoblju očekuje vidljivije angažovanje međunarodne zajednice u rešavanju problema u BiH, tim pre jer, po njegovom sudu, postoji snažna odlučnost Evropske unije da integriše ceo Zapadni Balkan.
Pojasnio je kako sada valja očekivati jasnu potporu pozitivnim procesima i suprotstavljanje retrogradnim snagama, ali i pritisak na „kočničare“.
Krajem juna, tvrdi Izetbegović, Veće EU trebalo bi da usvoji zaključke koji se odnose na Bosnu i Hercegovinu, a u tom će dokumentu biti imenovani „kočničari“ za koje se ocenjuje da opstruišu donošenje potrebnih zakona i da promovišu predloge koji su u sudaru s presudom „Sejdić-Finci“ i podstiču retoriku koja priziva podele i kojom se veličaju ratni zločinci.