Na zatvorenoj sednici specijalnog parlamentarnog komiteta Bundestaga u sredu je zaključeno da Velika Britanija još nije predstavila dokaze koji bi potvrdili da je u napad na Skripalje otrovnom hemijskom supstancom A-234 umešana Rusija. Utvrđeno je samo da je reč o otrovu „novičok“ koji se proizvodio u Sovjetskom Savezu, navodi „Erste“.
Britanske vlasti još nisu uspele da potvrde da je upotrebljena supstanca ruskog porekla ili da je Kremlj odgovoran za napad. Kako se navodi u tekstu, nemačke obaveštajne službe takođe nemaju nikakve dokaze iz sopstvenih izvora na osnovu kojih bi mogli da se izvedu odgovarajući zaključci.
Nedugo nakon Julije Skripalj iz bolnice je otpušten i njen otac Sergej, navodi „Erste“. Julija je nedavno u Velikoj Britaniji dala kratku izjavu pred kamerama: saopštila je da još ne može da veruje da je njen otac bio žrtva takvog napada, a da je njen oporavak bio spor i mučan.
Lekari u klinici u Solsberiju, koji su bili zaduženi za njihovo lečenje, naveli su da je oporavak Skripalja čudo, jer su prvobitno mislili da pacijenti neće preživeti.
„Erste“ podseća da su mnogi mediji, uključujući nemačke, ranije pisali o tome da hemijska supstanca koja je upotrebljena tokom napada nije postojala samo u Rusiji.
Devedesetih godina ruski naučnici su specijalnim službama Nemačke predavali probne primerke „novičoka“. Od tada je poznato da je supstanca izneta izvan granica Rusije, i to u zemlje Zapada. Kome je još mogla da padne u ruke nije jasno, piše „Erste“.
Ponašanje britanske vlade, kako se navodi, dovodi Berlin u situaciju u kojoj je prinuđen da zahteva razjašnjenje.
Otrovna supstanca identifikovana je kao „novičok, ali nema nikakvih dokaza koji vode u Rusiju, a još manje u Kremlj. Odluka o proterivanju ruskih diplomata samim tim je još sumnjivija, zaključuje „Erste“.