Tip podmornice-nosača nije preciziran, ali je poznato da nije reč o podmornici pete generacije „Haski“.
U „Sevmašu“ se trenutno grade najmanje dve atomske podmornice za specijalne namene. Jedna je podmornica „Belgorod“, koja treba da nosi aparate za dubokovodna istraživanja, a druga — podmornica „Habarovsk“, koja će nositi dubokovodnu aparaturu i nove sisteme naoružanja.
Ruski mediji navode da je nuklearna podmornica iz projekta „Habarovsk“ uspešno prošla sve hidraulične testove u fabrici. Specijalna komisija je proverila spremnost svih brodskih sistema i izdala dozvolu za sprovođenje tehničkih operacija. Sve konstrukcije tajne podmornice su izdržale potrebna opterećenja.
Specijalisti međuresorne komisije su proverili trup broda, pomoćne sisteme, kao i opremu. Trenutno se testiraju čvrste konstrukcije broda.
Program svih testiranja odvijaće se u nekoliko faza prema utvrđenom rasporedu, u narednih nekoliko meseci.
Kako navode ruski mediji, to će biti i superbrzi dubokovodni torpedo sa malim, kompaktnim atomskim reaktorom umesto motora.
Ranije je objavljeno da bi atomska podmornica „Belgorod“ mogla da bude predata Ratnoj mornarici već ove godine. Ta podmornica treba da nosi aparate za dubokovodna istraživanja i batiskafe — male podmornice, slabije pokretljivosti namenjene za istraživanje velikih morskih dubina. Te podmornice imaju sposobnost zaranjanja na mnogo veće dubine.
Nova atomska podmornica projekta „Belgorod“ moći će da se koristi za ispunjavanje vojnih zadataka, a takođe i za istraživanja rudnih bogatstava na Arktiku.
Konkretno, na podmornici će biti instaliran geofizički kompleks „Magma“, što će četiri puta smanjiti troškove istraživanja u teško dostupnim akvatorijama, bez obzira na vremenske uslove i debljinu leda.
Komandant ruske Ratne flote Vladimir Karaljov otkrio je da će „Posejdon“ omogućiti rešavanje „širokog spektra zadataka u vodama oko teritorije protivnika“.
Posebno je naglasio da će imati sopstveni sistem navođenja koji će im omogućavati da velikom brzinom i tačnošću samostalno stižu do cilja.
Pogonski atomski reaktor za podvodni bespilotni aparat „Posejdon“ već je prošao većinu testiranja. Zahvaljujući njemu, moći će da se spušta i ispod 1.000 metara dubine i da se kreće velikom brzinom a da ne bude primećen.
Vojni izvori navode da će „Posejdon“ moći da nosi nuklearnu bojevu glavu jačine do dve megatone za uništenje vojno-pomorskih baza protivnika.
Ruski predsednik Vladimir Putin je još početkom marta, tokom obraćanja Federalnoj skupštini, obelodanio da je u Rusiji stvoren podvodni dron, koji ima interkontinentalni domet i koji može da se kreće na ekstremnim dubinama, brzinom koja je višestruko veća od brzine podmornica, najnaprednijih torpeda i najbržih brodova svih vrsta.
Podvodni dron na nuklearni pogon, koji nosi nuklearne bojeve glave, može da cilja i nosače aviona i obalne objekte. Ruski predsednik je tokom svog govora jasno poručio da je borba protiv novog ruskog oružja besperspektivna i besmislena.