„Naš stav je da je bolje da se sa tim dvema nacijama, tim velikim silama sarađuje, nego da se takmiči. Ako konkurencija bude rasla to nije ono što želimo. Što se tiče njihovog odnosa, sa moje tačke gledišta, objektivna je činjenica da Rusija ima više zajedničkog sa Zapadom i Sjedinjenim Američkim Državama nego sa Kinom“, istakao je Matis govoreći u Singapuru.
Šef Pentagona smatra da Kina ima više zajedničkog sa pacifičkim nacijama, Sjedinjenim Američkim Državama i Indijom nego sa Rusijom, što ukazuje na „prirodno nepodudaranje interesa“.
„Možda na kraće staze. Oni bi mogli da nađu zajedničke interese u slučajevima kada žele da se suprotstave međunarodnom sudu ili zaprete pred publikom u različitim okolnostima“, izneo je Matis svoje mišljenje o situacijama u kojima bi Rusija i Kina mogle da sarađuju.
„Ono što vidim je da obe prestonice, Moskva i Peking, počinju da prepoznaju stvarnost onoga što mi danas vidimo u ovoj sali. Različite nacije sede za pregovaračkim stolom pokušavajući da pronađu načine da budu zajedno, poštuju tradiciju, kulturu i suverenitet svih. Sve možemo da radimo zajedno“, naglasio je Matis.
Matis je podsetio na zajedničku borbu sa Rusijom i Kinom tokom Drugog svetskog rata, koji je završen pobedom nad fašizmom.
„Nema potrebe da idemo putem suočavanja sa čitavim svetom“, rekao je on i posavetovao da se pronađu načini za prevazilaženje protivrečnosti kako bi se „formirali produktivni međusobni odnosi“.