Deklaracija obuhvata trgovinsko-ekonomsku, finansijsko-investicionu, kulturno-humanitarnu i naučno-tehničku saradnju, energetiku, politiku, saradnju u sferi bezbednosti i druge oblasti.
U deklaraciji je navedeno da Rusija i Ujedinjeni Arapski Emirati nameravaju da učvršćuju i razvijaju političku saradnju, u okviru strateškog dijaloga Rusije i Saveta za saradnju arapskih država Persijskog zaliva i Rusko-arapskog foruma za saradnju, navedeno je u deklaraciji.
Potpisnici deklaracije nameravaju da pojačaju susrete šefova država i vlada, poslanika i ministara, kao i redovne konsultacije ministarstava inostranih poslova.
Obrazovati međunarodnu koaliciju protiv terorizma
Jačanje političke saradnje podrazumeva i održavanje regionalnih kontakata, saradnju u okviru Ujedinjenih nacija, kao i jačanje uloge UN i Saveta bezbednosti UN u održavanju međunarodnog mira i bezbednosti i u sprečavanju i rešavanju međunarodnih kriza i sukoba.
„Strane će koordinirano raditi i na razmeni iskustava i informacija u sferi borbe protiv terorizma i ekstremizma, uključujući pitanja obuke kadrova“, navedeno je u deklaraciji.
Rusija i Ujedinjeni Arapski Emirati pozivaju da se obrazuje široka međunarodna koalicija za borbu protiv terorizma, koja bi bila zasnovana na poštovanju suvereniteta država koje su neposredne žrtve terorističkih napada, navedeno je u deklaraciji.
Rusija i UAE će usklađivati rad usmeren na to da se Bliski istok pretvori u zonu očišćenu od oružja za masovno uništenje.
Rusija i Ujedinjeni Arapski Emirati će sarađivati u zaštiti bezbednosti sajber-prostora i sprečavati njegovo korišćenje za širenje ekstremizma, piše u dokumentu.
Saradnja u sferi energetike
U deklaraciji se ističe da dve zemlje nameravaju da razvijaju saradnju u sferi energetike, pre svega u oblasti proizvodnje i prerade nafte i gasa.
Posebna tačka u deklaraciji odnosi se na održavanje kontakata sa ciljem održanja stabilnosti i uravnoteženosti svetskog tržišta ugljovodonika uz poštovanje interesa proizvođača i potrošača.
Posebno je naglašena potreba da se doprinese široj upotrebi prirodnog gasa kao ekonomski efikasnog i ekološki čistog oblika goriva, kako bi se obezbedio stabilan razvoj i smanjilo zagađenje, u skladu s Pariskim sporazumom o klimi.
Zajednički rad u stabilizovanju tržišta aluminijuma
Jedan od segmenata deklaracije posvećen je koordinaciji u oblasti regulisanja svetskog tržišta aluminijuma.
„Strane potvrđuju težnju daljem uspostavljanju saradnje u drugim sferama, pre svega u oblasti industrije“, navedeno je u deklaraciji koju su potpisali Rusija i Ujedinjeni Arapski Emirati. Planirano je i formiranje specijalizovane radne grupe za saradnju u sferi industrije aluminijuma.
SAD su, uz obrazloženje da štite nacionalnu bezbednost, u martu uvele uvozne carine na čelik od 25 odsto i aluminijum od 10 odsto. U četvrtak je Vašington uveo ove carine praktično svima, uključujući Evropsku uniju i Kanadu.
Sankcije su početkom aprila uvedene i ruskom „Rusalu“. Prema ranijim procenama američkih eksperata, Rusija je jedan od najvećih izvoznika aluminijuma u SAD (12,5 ukupnog američkog uvoz).