„Stav predsednika Ivanova je principijelan, a istovremeno je u skladu sa stavovima svih prethodnih predsednika Republike Makedonije. Predsednik Ivanov ne prihvata rešenje spora oko imena za opštu upotrebu ili erga omnes“, navodi se u saopštenju.
Najavljeno da će se predsednik Ivanov sutra sastati sa šefom diplomatije Nikolom Dimitrovim.
Premijer Zoran Zaev izjavio je da je dijalog o rešenju spora sa Grčkom u vezi sa novim imenom Makedonije doveden do samog kraja, ali nije hteo da govori o detaljima dok prvo ne razgovara sa grčkim kolegom Aleksisom Ciprasom, najverovatnije u petak.
Makedonski mediji spekulišu da su ministri spoljnih poslova Grčke i Makedonije, uz mnogo napora, doveli dijalog do kraja i da je kao konačno rešenje predloženo da se ta bivša jugoslovenska republika zove „Republika Severna Makedonija“.
Pojedini mediji, međutim, tvrde da su i dalje u igri predlozi „Nova“ i „Gornja“ Makedonija.
Vanredni izbori — za i protiv?
U međuvremenu, najuticajnija opziciona stranka VMRO-DPMNE zagovara raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, a njen predsednik Hristijan Mickoski je već započeo intenzivne sastanke sa građanima u nekoliko opština. Vladajuća partija SDSM Zorana Zaeva smatra da bi novi izbori bili gubljenje vremena, a najuticajnija partija Albanaca DUI je za izbore, ako su oni u korist imena i EU i NATO integracija.
Portal „Alsat M“ piše da VMRO-DPMNE svakim danom sve više promoviše ideju prevremenih parlamentarnih izbora, te da je Mickoski pre nekoliko meseci, tokom masovnog protesta upozorenja vladi, tvrdio da će jedan od uslova biti novi izbori.
Nedavno je iz te stranke saopšteno da će njihov novi izborni program biti nazvan „Nova zakletva“.
Za Mickoskog je politika dinamičan proces u kojem jednom gubiš, drugi put pobeđuješ.
„Podrazumeva se da se greške iz prošlosti analiziraju i da se na osnovu njih donose zaključci za budućnost. Mislim da poražen uči na greškama“, rekao je Mickoski.
Inače, VMRO-DPMNE je već najavio novi protest za 2. jun pred zgradom Vlade, a razlozi su njena politika rukovođenja zemljom uz podršku autora tzv. „tiranske platforme“.
SDSM, s druge strane, smatra da bi novi izbori bili gubljenje vremena. Iz te stranke tvrde, pozivajući se na istraživanja javnog mnjenja, da su omiljeni u narodu i da bi podrška njima na izborima bila impresivna.
„Ali važnije je sprovođenje reformi kojima je Vlada snažno posvećena, umesto gubljenja vremena u kampanjama ili na izborima u kojima će poverenje ponovo dobiti aktuelna većina“, poručili su iz SDSM.
U albanskoj partiji DUI bi bili za izbore samo ako bi oni bili u korist rešavanje spora oko imena Makedonije i procesa evrointegracija zemlje.
„Za nas je prioritet rešavanje spora oko imena sa Grčkom, članstvo u NATO-u i dobijanje datuma za početak pregovora o priključenju Evropskoj uniji. Sve što bi pomoglo ovom procesu bilo bi podržano, a sve što bi te procese otežalo, ne podržavamo“, kažu iz DUI.
Tanjug