Novi vlasnik hotela „Slavija“ u Vrnjačkoj Banji dao je predlog Skupštini opštine da se na budućem kružnom toku u blizini hotela postavi spomenik Perunu, zato što će se tako zvati hotel.
Međutim, na javnoj raspravi tim povodom, predstavnik SPC Žarko Dončić oštro se usprotivio tom predlogu, navodeći da „nema potrebe da se vraćamo u vremena pre pravoslavne crkve“.
„Prihvatljivije od ovoga bi bilo, recimo, podizanje džamije. Ovde se radi o neznanju ili nekom drugom interesu. SPC je postojala u periodu nastanka banje i njeni su pripadnici, poput prote Jefimija i vladike Janje, prilozima učestvovali u stvaranju poznatog banjskog društva“, kazao je sveštenik Dončić.
Predsednik Skupštine opštine Vrnjačka Banja Ivan Radović rekao je da je ova javna rasprava prethodila sednici Skupštinskog odbora i raspravi u lokalnom parlamentu, kako bi se čuli različiti predlozi i stavovi.
„Konačnu odluku o eventualnom postavljanju biste bogu Perunu i o lokaciji za izmeštanje spomenika narodnim herojima NOB-a Miodragu Čajetincu Čajki i Žiki Valjareviću iz centra banje, zbog izgradnje vodopada, doneće odbornici“, kaže Radović.
Tokom rasprave čak je predlagano da se umesto spomenika Perunu podigne spomenik konju sveštenika Jefimija Popovića. Konj je, prema legendi, bio na samrti, ali je ozdravio pijući banjsku vodu.
Izvori za slovensku religiju su veoma oskudni, ali se svi slažu da je Perun bio bog gromovnik, poštovan kod svih slovenskih naroda.
„Posle pokrštavanja, Sloveni su Perunov lik i funkcije preneli na svetog Iliju. Ova zamena počela je još sa prvim prodorom hrišćanstva među Slovene i može se nazvati opšteslovenskom. Sveti Ilija je odgovarao hrišćanskim misionarima zbog blizine datuma kada se proslavljao sa danom na koji se proslavljao Perun, a to je bio 20. jul. Uprkos pokušajima da se Perun potpuno uništi, njegovo ime je ostalo“, kaže Marija Pavlović, istoričarka umetnosti.
Blic