Agencija navodi da američke obaveštajne i vojne službe koriste svoje agente kako bi inscenirali hemijski napad u nekoliko oblasti zemlje, da bi potom za to okrivile Damask.
Pozivajući se na izvor, agencija piše da sirijske vlasti osuđuju to „novo insceniranje“. Damask takođe potvrđuje da u njemu učestvuju i neke druge zapadne zemlje, uključujući Francusku i Veliku Britaniju. Na taj način te zemlje žele da opravdaju napade na teritoriju Sirije.
Izvor je takođe rekao da teroristi koji su ranije sarađivali sa DAEŠ-om sada rade sa Sjedinjenim Američkim Državama i takozvanim Sirijskim demokratskim snagama. Prema njegovim rečima, oni odvode porodice iz područja pod kontrolom SDS u američku bazu u blizini naftnog polja El Džafra. Tamo se ti ljudi spremaju da postanu „žrtve“ nepostojećeg hemijskog napada sirijske vojske.
Optužbe za hemijske napade
Početkom aprila Zapad je optužio Damask za hemijski napad na grad Dumu u Istočnoj Guti. Posle toga Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Francuska raketirale su objekte sirijskih vlasti koji su, prema njihovom mišljenju, korišćeni za proizvodnju zabranjenih supstanci.
Oni su lansirali više od sto raketa, od kojih je 71 oborila sirijska protivvazdušna odbrana. U napadima niko nije poginuo, a i razaranja na zemlji takođe su bila minimalna.
Pritom, ni ruski vojni stručnjaci ni meštani nisu potvrdili činjenicu o hemijskom napadu, koji je bio izgovor za raketiranje.
Sirijske vlasti više puta su izjavljivale da nikada nisu koristile hemijsko oružje protiv civila i terorista i da je čitav hemijski arsenal izvezen iz zemlje pod kontrolom OZHO-a.