„Kada je ovaj dokument bio spreman, Obama je pozvao predsednika Putina i zatražio od njega da ne odvraća Janukoviča od potpisivanja tog dokumenta, jer se on tim dokumentom dobrovoljno odricao svih svojih privilegija kao vrhovnog komandanta, obavezao da koristi samo policiju i snage OMON-a za zaštitu državnih institucija i više ništa i da se slaže sa vanrednim izborima“, ispričao je Lavrov na Akademiji za menadžment u Minsku.
Prema njegovim rečima, „Amerikanci su verovatno osetili da je to previše“.
„Mi nismo odvraćali. Putin je rekao da ako Janukovič, kao legitimni predsednik, odluči da ga potpiše, to je njegovo suvereno pravo. Što se i desilo. A zatim je ujutru, kao što znate, predsednik Janukovič otišao u Harkov i odmah je počelo zauzimanje vladine zgrade, rezidencije predsednika i Parlamenta“, nastavio je Lavrov.
On je podsetio da se Moskva obratila garantima sporazuma, na šta su oni izjavili da je Janukovič pobegao, čime se sam povukao sa vlasti i iz prelaznog procesa, a opozicija je umesto vlade nacionalnog jedinstva objavila da stvara „vladu pobednika“.
„Niko nas nije nazvao niti rekao: ’Da, tražili smo od vas da podržite ovaj proces, ali on je doživeo neuspeh. Dešava se‘“, rekao je ministar.
Janukovič i predstavnik opozicije 2014. godine Vitalij Kličko (bivši predsednik partije Udar i gradonačelnik Kijeva), Arsenij Jacenjuk (premijer od 2014. do 2016. godine) i Oleg Tjagnibok (lider nacionalističke partije Svoboda) su uz učešće evropskih političara 21. februara 2014. potpisali sporazum o rešavanju krize u Ukrajini. Međutim, nakon toga je Vrhovna rada zbacila Janukoviča sa vlasti i on je bio primoran da napusti zemlju.