Dogovorom dvojice ministara trebalo bi da bude stavljena tačka na 27 godina dug grčko-makedonski spor.
Očekuje se, kako se navodi, da sporazum u 11 tačaka sutra verifikuju premijeri Grčke i Makedonije, Aleksis Cipras i Zoran Zaev, najpre u telefonskom razgovoru, što bi bio uvod za njihov susret u Prespi, gde bi sporazum bio ozvaničen.
Pozivajući se takođe na nezvanične izvore, „Telma“ piše da će Makedonija u junu dobiti datum za početak pregovora o priključenju EU, sa ili bez konačnog sporazuma sa Grčkom.
Makedonija će, navodi se, otvoriti pregovore i bez dogovora s Grčkom pod uslovom da dijalog o imenu bude okončan do decembra, s tim što bi u septembru ili oktobru, prema „Telmi“, najverovatnije 8. septembra, bio održan referendum na kojem bi se i građani izjasnili o novom imenu.
Opoziciona konzervativna grčka stranka Nova demokratija pozvala je Ciprasa da ne pristane da Makedonija dobije unapred „zeleno svetlo“ za otvaranje pregovora sa EU i priključenje NATO-u.
„Nezamislivo je da Grčka, posle uspešnih pregovora, unapred položi oružje“, rekla je portparolka Nove demokratije Maria Spiraki.
Kocijas: Sporazum o imenu je od interesa za Grčku
Šef grčke diplomatije Nikos Kocijas izjavio je u Berlinu da je postizanje dogovora o imenu Makedonije pitanje od nacionalnog interesa za Grčku.
„Dogovor će biti postignut zato što ta zemlja (Makedonija) želi da se pridruži EU i NATO-u, što Grčka podržava jer je to i u našem interesu“, rekao je Kocijas nakon razgovora sa nemačkim kolegom Hajkom Masom.
Kocijas novinarima nije želeo da otkrije više detalja o predlogu konačnog rešenja spora u vezi sa imenom Makedonije, istakavši da je njegov i zadatak njegovog makedonskog kolege Nikole Dimitrova bio da sačine konačne predloge konačnog sporazuma, a premijeri Grčke i Makedonije će utvrditi njegov tehnički i pravni aspekt.
Tanjug