Reč je o neslaganju čak i ako dijalog Makedonije sa Grčkom u vezi sa imenom bude pozitivno okončan do početka samita lidera EU.
U pomenutom dokumentu, pišu makedonski mediji, piše da pregovore sa Makedonijom i Albanijom o priključenju EU treba odložiti za proleće iduće godine.
Navodi se, između ostalog, da uprkos napretku u stvaranju pozitivne atmosfere u toj zemlji, zvanično Skoplje ipak nije pokazalo jasan i značajan napredak u sprovođenju hitnih reformskih prioriteta.
Skoplju se zamera to što je implementacija nove reforme pravosuđa „tek započela“ i zahteva dugoročni napredak i kontinuiranu promenu ponašanja.
Potrebni su, dodaj se, dodatni napori kako bi se obezbedilo zapošljavanje zasnovano na zaslugama i depolitizaciji javne uprave, zatim neophodna je intenzivnija borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, koja do sada nije dala očekivane rezultate, uprkos ustanovljenog pravnog i institucionalnog okvira, a korupcija je rasprostranjena u mnogim oblastima i nastavlja da bude ozbiljan problem, dok je institucionalni kapacitet da se efikasno nosi sa korupcijom pokazao strukturne i operativne nedostatke, među kojima je i političko mešanje.
„Pre narednih evropskih izbora, moramo razmisliti o strateškoj agendi za novi period koji će početi u proleće 2019. godine i učiniti jasnijim šta 27 zemalja članica želi za novu EU. U tom kontekstu verujemo da uslovi za otvaranje pregovora o pridruživanju sa Albanijom i BJRM nisu ispunjeni“, navodi se u pomenutom dokumentu.
Skeptici u pogledu dobijanja datuma u junu za otpočinjanja pregovora o priključenju Makedonije EU su Francuska i Holandija.
Makedonski mediji prenose da Vlada potvrđuje da u EU postoji debata o spremnosti EU za novo proširenje, ali da je većina država-članica za to da zvanično Skoplje dobije datum za početak pregovora u junu.
Iz Vlade Makedonije kažu da su u zemlji načinjene suštinske promene i da je Makedonija na dobrom putu.
„Sve države-članice EU veruju da bi Makedonija trebalo da nastavi na ovom putu i da intenzivira napredak. A dokaz je poslednja procena Evropske komisije koja je Makedoniju rangirala među najbolje u regionu Zapadnog Balkana kada je reč o ispunjenju uslova za priključenje“, navode makedonski mediji, koji podsećaju da je Vlada uverena da će Makedonija postati članica NATO-a, odmah po okončanju spora sa Grčkom u vezi sa imenom, te da će brže i odlučnije otvoriti vrata EU.
Tanjug