Politikolog Vladimir Bruter smatra da je izveštaj o padu „boinga“ samo nastavak propagandne kampanje protiv Rusije.
„Nema kraja lažnim vestima, koje su potrebne za nastavak antiruske propagande. Neophodno je ubediti Evropljane da je Rusija pretnja za zapadnu civilizaciju i da Rusija želi da nametne svoje lažne vrednosti. Stoga, svaka optužba na račun Rusije je dobra stvar, jer se to prikazuje kao nužna samoodbrana Evrope. Inače, priča o otiscima prstiju je veoma sporna sa pravne tačke gledišta i ostavlja veliki prostor za spekulacije“, upozorava Bruter.
Viktor Prjatka, ekspert u oblasti aeronautike, ukazuje da je mnogo toga u novoobjavljenom izveštaju nejasno, između ostalog i to na koji način su istražitelji dobili otiske prstiju.
„Rusija je takođe sprovela istragu i utvrdila da je reč o eksplozivnom punjenju iz ukrajinske rakete. Osim toga, na dan katastrofe zabeleženo je kretanje ukrajinskih ’Bukova‘ u blizini tog mesta gde je kasnije došlo do obaranja aviona. Dakle, ovde se očigledno radi o nemaru ukrajinske vojske ili tragičnoj slučajnosti, do koje je došlo zbog njihove nesposobnosti. Ali sve ove verzije nisu uzete u obzir. Umesto objektivne istrage imamo pristrasnu komisiju koja ima za cilj dalju demonizaciju Rusije“, ističe Prjatka.
Povodom blokade ruskih sajtova u Ukrajini istoričar Nikolaj Starikov podseća da su ukrajinske vlasti odmah nakon državnog prevrata počele svesno da ograničavaju pristup stanovništva alternativnim stavovima i istinitim informacijama.
„Blokirali su nekoliko ruskih medija, napravili su spisak umetnika kojim je zabranjen ulaz u Ukrajinu, zabranjene su i određene knjige. Blokiranje sajtova Rusija sevodnja i RIA Novosti Ukrajina je samo nastavak te strategije. Vlasti pokušavaju da iz medijskog prostora uklone one ruske medije koji izveštavaju o tragediji u Donbasu i događajima u Ukrajini.“
Politikolog Aleksandar Pavić ocenjuje za Sputnjik da nije slučajno što se sve dešava uoči Svetskog prvenstva u fudbalu, napominjući da zabrinjavaju i indicije da će krenuti nova agresija na Donbas iz pravca Ukrajine.
„Ovo jeste koordinisana kampanja koja traje još od Majdana 2014. godine i nema naznaka da će se utišati, jer zapadne medije, kao što smo videli, ne zanima istina. To smo videli i iz slučaja Skripalj. Bitno je da se plasira njihova istina i da se onda na što više medija, po Gebelsovom receptu, ta neistina što više puta ponovi da bi postala zvanična istina, jer hiljadu puta ponovljena laž postaje istina“, kaže Pavić.
Do dan-danas holandska komisija nije skinula oznaku tajnosti sa svoje istrage, podseća Pavić, postavljajući pitanje šta oni kriju, ako je, kako kažu, Rusija kriva. To, prema njegovom mišljenju, dovoljno govori koliko je to lažna priča koja, međutim, može imati ozbiljne posledice. Pavić upozorava da se sve dešava u trenutku kad se zaoštrava situacija na istoku Ukrajine.
„Sve je to povezano: i očigledne agresivne namere novog državnog sekretara Majka Pompea i američke vojske, i nedavno odobrenje isporuke antitenkovskih raketa Ukrajini, što je dugo bilo stopirano. I naravno, kao što je Majdan izveden tokom Zimskih olimpijskih igara u Sočiju, tako se uoči Svetskog prvenstva računa s time da će ruska pozornost biti malo smanjena i da će Rusi pokušati da budu uzdržani da prvenstvo uspelo. Sad pokušavaju da iskoriste tu priliku da možda čak i organizuju agresiju“, kaže Pavić, dodajući da je Rusija toga svesna, ali da toga treba da budu svesni svi koji vide nove lažne optužbe u vezi sa tragedijom malezijskog putničkog aviona.