Na današnjoj konferenciji učestvuju i brigadni general Bardilj Kolčaku iz Tirane, general-potpukovnik Senad Mašović iz Sarajeva, general Andrej Bocev iz Sofije, admiral Evangelos Apostolakis iz Atine, general-potpukovnik Metodija Veličkovski iz Skoplja, general Husli Akar iz Ankare, brigadni general Ilija Daković iz Podgorice, general-potpukovnik Adrijan Tonja iz Bukurešta.
Gosti na Konferenciji u Beogradu su predsedavajući Vojnom komitetu EU general Mihail Kostarakos, zamenik predsedavajućeg Vojnom komitetu NATO general Stiven Šepro, komandant Združenih snaga iz Napulja admiral Džejms Fogo i zamenica načelnika Generalštaba vojske Slovenije brigadni general Alenka Ermenc.
Obraćajući se okupljenima, Vulin je svima poželeo, u ime predsednika Srbije Aleksandra Vučića, da se u Beogradu i Srbiji osećaju dobro, da se osećaju kao da su među prijateljima i da znaju da se nalaze u zemlji koja iskreno poštuje njihove zemlje, istoriju i njihove oružane snage.
„Srbija je vojno neutralna i kao takva je otvorena za saradnju i sa Istokom i sa Zapadom. Vrhovni politički stav koji vodi Srbiju jeste potreba da budemo slobodni i da odlučujemo o sebi, svojoj zemlji i budućnosti naše dece“, kazao je Vulin i istakao da nema većeg interesa od mira na ovim prostorima za Srbiju.
Dodao je da nema većeg interesa od sigurnosti i stabilnosti na ovim prostorima, te da zato Srbija i Vojska Srbije kao najveći zadatak imaju očuvanje mira i stabilnosti na prostorima Balkana.
„Kad god smo mi Balkanci odlučivali sami o sebi i jedni o drugima, ovde je vladao mir. Želimo da mir vlada još dugo. Mi smo zemlja koja, baš kao i svi vi koji sedite za ovim stolom, zna kolika je vrednost mira. Samo onaj koji je prošao kroz ratove zna koliko se vredi boriti za mir“, naveo je Vulin i dodao da „najveći broj problema dolazi od političara, ne od vojnika“.
Naveo je da oružane snage VS prepoznaju zajedničke pretnje koje ugrožavaju ceo svet, te da je zato Srbija uvek spremna da se uključi u svaku borbu u kojoj su zajedničke vrednosti sloboda, otpor terorizmu, otpor nasilju, organizovanom kriminalu, krijumčarenju ljudi, narkotik, nedovoljnoj trgovini naoružanja.
Kazao je da se i Srbija suočava i sa posledicama migrantske krize, te da zna da mora da pokaže humanost, ali mora i da vodi računa o zaštiti svog prostora, prostora susednih zemalja, našeg načina života.
Srbija je posvećena učešću u mirovnim misijama, kazao je Vulin i dodao da na taj način Srbija pokušava da pruži svoj doprinos očuvanju mira u čitavom svetu.
„Ovde su okupljeni ljudi koji vode računa o bezbednosti svojih zemalja, ali i o miru u regionu. Mi koji živimo ovde moramo da vodimo računa da se ništa što može da uznemiri ljude koji ovde žive ne sme biti pretnja i ne sme biti trajno. Moramo voditi računa o svakoj od naših zemalja kao da je naša, jer nesigurnost u jednoj zemlji izazivaju nesigurnost i nestabilnost u svim zemljama“, kazao je Vulin.
Konferencija načelnika generalštabova balkanskih zemalja uspostavljena je na inicijativu Grčke i Turske 2006. godine sa ciljem razmatranja i jačanja modela vojne saradnje balkanskih država i modela odgovora na sve bezbednosne izazove, rizike i pretnje u regionu.
Beograd je prvi put bio domaćin trodnevne Konferencije 2009. godine, a prošlogodišnja konferencija održana je u Atini.
Iako pozvani, na konferenciju nisu došli zvaničnici hrvatske vojske.