Reč je o softverima za kodiranje podataka i pravljenje virtuelnih privatnih mreža (VPN), zatim za skeniranje otisaka prstiju, ali za prepoznavanje lica.
Te kompanije prikrivaju svoju vezu sa severnokorejskim vlastima pomoću čitavog lanca organizacija, odnosno posrednika, koji su uglavnom bazirani u Kini, Jugoistočnoj Aziji, ali i Africi i Rusiji.
Kako se navodi u izveštaju, te kompanije uspevaju s velikom lakoćom da mimoiđu sankcije koje je američki predsednik Donald Tramp uveo Severnoj Koreji, čime je obuhvaćen i IT sektor.
Takođe, utvrđeno je da se među klijentima tih kompanija nalaze i mnogobrojne kompanije sa Zapada, ali i školske ustanove, odbrambene kompanije, kao i bezbednosne strukture.
Međutim, ono što najviše zabrinjava jeste činjenica da još uvek nije utvrđeno kakve sve pretnje to sa sobom nosi, odnosno šta se sve krije u tim softverskim rešenjima koji mogli biti iskorišćeni protiv zapadnih zemalja.
U izveštaju se podseća i da je, prema navodima američkih vlasti, Severna Koreja bila odgovorna za virus „Vona kraj“, koji je početkom prošle godine zarazio preko 200.000 kompjutera širom sveta i pomoću kog je ukradeno 100 miliona dolara sa računa banaka u Bangladešu.