Asad je obavestio Putina o spremnosti za pokretanje političkog rešenja u Siriji. On je takođe doneo odluku da uputi svoju delegaciju za formiranje ustavnog odbora u UN, koji bi trebalo da radi na osnovnom zakonu Sirije.
Putin je istakao da su pripadnici terorističkih organizacija položili oružje na ključnim tačkama u Siriji, a da bi, polazeći od toga, inostrane oružane snage mogle da napuste Siriju.
Sirijski predsednik je naveo da je zahvaljujući vojnim uspesima Damask uspeo da normalizuje situaciju u Siriji, što otvara put da se građani vrate u svoje domove.
Predsednici su se dogovorili da nastave borbu protiv terorizma i usaglasili su dalje zajedničke akcije. Razgovaralo se i o potrebi da se intenziviraju napori za isporuke humanitarne pomoći Sirijcima, kao i o ekonomskom oporavku zemlje.
Putin je tokom sastanka rekao i da smatra da je došlo vreme da Sirija obnovi privredu i predložio je predsedniku Asadu da razmotri ponuđene planove.
Ruski lider je naglasio da Moskva računa na podršku Ujedinjenih nacija i svih zemalja koje su zainteresovane za sirijsku krizu kako bi bila obnovljena ekonomija Sirije i rešena humanitarna pitanja.
Analizirajući rezultate razgovora lidera dve zemlje, ruski eksperti ocenjuju da će formiranje ustavne komisije dati dodatni impuls političkom regulisanju situacije u Siriji.
„Važan korak napred je Asadova izjava da će poslati svoje predstavnike u ustavnu komisiju, kako bi započeo rad na novom Ustavu. To je napredak, koji su sve vreme blokirale zapadne zemlje i čak specijalni predstavnik UN Stafan de Mistura posle kongresa u Sočiju, na kojem je usvojena odluka da se započne taj proces. Nadamo se da je to dodatni impuls, koji će omogućiti da se pređe na stvaranje novog Ustava zemlje“, ocenio je za Sputnjik ruski analitičar Vladimir Fitin.
Ekspert je takođe istakao značaj takvih kontakata između lidera dveju zemalja, ali je istovremeno ukazao na to da ostaje pitanje da li će strane vojske zaista napustiti Siriju.
„Kontakti su, definitivno, veoma važni. Oni pokazuju da je stvarna vlast u Siriji sposobna da rešava i vojna pitanja i pitanja posleratnog poretka zemlje. Ali važno je reći da, nažalost, ne zavisi sve od tih dogovora, pošto znamo da se strane vojske i dalje nalaze na teritoriji Sirije, a izjave dva predsednika skreću pažnju na to da se te trupe tamo nalaze nelegalno i da treba da napuste Siriju. Međutim, jedna stvar je govoriti o tome, a druga postići to da te vojske, pre svega, američka, stvarno napuste Siriju“, smatra Fitin.
Ovo je drugi susret Vladimira Putina i Bašara el Asada u letnjoj rezidenciji ruskog predsednika u Sočiju. Dva predsednika su dugo razgovarala iza zatvorenih vrata. Asad je prvo čestitao Putinu novi predsednički mandat, a Putin je Asadu i sirijskom narodu čestitao početak meseca Ramazana.
Sirijski predsednik je izrazio zahvalnost Oružanim snagama RF, a posebno Vazdušno-kosmičkim snagama, koje su „odigrale veoma važnu ulogu u borbi protiv terorizma“.
Podsećanja radi, Asad je bio u Sočiju pre skoro pola godine. Sastanak je održan 20. novembra, ali je javnost upoznata sa time tek dan kasnije. Tada je Putin upoznao Asada sa rukovodstvom Ministarstva odbrane i Generalštaba. Predsednik Rusije je tokom novembarskog sastanka govorio da se borba protiv terorizma u Siriji približava kraju, ali će se i dalje pojavljivati žarišta terorizma.