Prema Dodonovim rečima, Kišinjevu nije „interesantno“ da bude deo nekog vojnog bloka i taj stav deli većina građana Moldavije.
„Oni znaju da narod Moldavije ne podržava tu ideju i kroz svoju kancelariju pokušavaju da promene mišljenje javnosti“, smatra Dodon.
„Mislim da u kratkoročnoj perspektivi neće ništa uspeti, a u srednjoročnoj… Podsećam, uvek sam bio protiv kancelarije NATO-a u Kišinjevu. Postoji velika verovatnoća da nakon parlamentarnih izbora krajem ove godine kancelarija Alijanse bude zatvorena“, dodao je on.
On je objasnio aktivnost Alijanse u Moldaviji.
„Potrebno im je da što bliže priđu granicama Rusije. Međutim, ja ne mogu da dozvolim da naši građani i naša država budu iskorišćeni kao topovsko meso u geopolitičkim sukobima. Zato je Moldavija, kao neutralna država, prijatelj svima — i Istoku i Zapadu“, objasnio je on.
Predsednik Moldavije naveo da Kišinjev treba da postane most između Istoka i Zapada i da bude prijatelj sa svim državama, polazeći od svojih interesa.
U septembru 2017. godine, kontingent sa 57 vojnika Moldavije doputovao je na vojne vežbe NATO-a „Brzi trozubac 2017“, iako je pre toga Dodon dvaput izjavljivao da im je zabranio da učestvuju u tim manevrima. On je podsetio da je prema Ustavu Moldavija neutralna država. Međutim, premijer Pavel Filip pozvao je ministre da nađu način da pošalju moldavski kontingent na vojne vežbe.
Dodon je u junu 2017. godine izjavio da je protiv razmatranja pitanja stupanja te države u NATO.
„To je rat za Moldaviju. Mi sigurno nećemo biti protiv Rusije, dok ćemo, kao što znate, u nekim stavovima biti protiv Zapada“, naveo je moldavski predsednik.