Šafarž je smenjen sa funkcije u skladu sa Zakonom o državnom preduzeću, uz izraženu zahvalnost „za dugogodišnji rad“. Pritom, on će i dalje raditi u Institutu. Na funkciji direktora preduzeća privremeno će biti njegov zamenik Jozef Grnčiržik.
Šafarž je, komentarišući svoju smenu, rekao da nije napravio nikakvu grešku. „Može da se pretpostavi da se to desilo zbog situacije sa ’novičokom‘“, izjavio je on za praški portal „Aktualne“.
Prema njegovim rečima, on je dao sve informacije i sve što je ikada rekao bila je istina.
Početkom maja je češki predsednik Miloš Zeman izjavio da je u novembru 2017. vojno-istraživački institut Ministarstva odbrane u Brnu testirao nervno-parališući otrov koji se klasifikovao kao A-230. Prema njegovim rečima, količina proizvedenog otrova bila je zanemarljiva i on je uskoro uništen. On je naveo mišljenje vojno-obaveštajne službe da se sintetički otrov A-230 zove „novičok“.
Ministarstvo odbrane je tada saopštilo da se u Češkoj proizvodila samo mikrosinteza supstance. Češka kontraobaveštajna služba smatra da se otrov A-230 ne naziva „novičok“, i da je to naziv za supstancu A-234.
Slučaj „Skripalj“
Početkom marta, bivši pukovnik Državne obaveštajne uprave Rusije Sergej Skripalj, koji je špijunirao za Veliku Britaniju, i njegova ćerka Julija otrovani su u britanskom Solsberiju. Britanija tvrdi da su otrovani supstancom koja je proizvedena u okviru sovjetskog programa „Novičok“, a da je u incident umešana Moskva.
Rusija to kategorički negira i naziva optužbe „nedokazanom provokacijom“. Ekspertizu supstance kojom su otrovani Skripaljevi sproveli su stručnjaci Organizacije za zabranu hemijskog oružja. Rusija se upoznala sa izveštajem. Prema rečima šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, OZHO je u izveštaju navela sastav hemijske supstance, bez konkretnog navođenja otrovnog agensa.
Formulu takozvanog bojnog otrova „novičoka“ objavio je Vil Mirzajanov, koji radi u SAD.