Prvi koji je uveo modu odmaranja i lečenja na Krimu među sovjetskom elitom bio je lider zemlje Nikita Hruščov. Pre njega su Staljinovi saborci uglavnom koristili poznate dvorce: Livadijski, Voroncovski, Jusupovski, Masandrovski.
Staljin je retko dolazio na Krim, a kada je to činio, uglavnom je odsedao u romantičnom Masandrovskom dvorcu imperatora Aleksandra Trećeg, koji je prvobitno građen za ruskog kneza Mihaila Voroncova.
Posle smrti imperatora, taj dvorac je nasledio njegov sin Nikolaj Drugi, ali je on sa porodicom više voleo da se odmara na imanju u Livadiji.
„Prema glasinama, članovi porodice cara Nikolaja Drugog često su posećivali Masandrovski dvorac, ali nikada nisu u njemu noćevali“, priča Aleksandar, moj vodič po južnoj obali Krima.
Smešten u gori iznad grada Jalte, okružen prelepim parkom i šumom, dvorac danas radi kao muzej posvećen carskoj dinastiji Romanovih. Danas je to i omiljeno mesto tek venčanih parova, pa se gotovo u svakom trenutku tamo mogu sresti mladenci koji šetaju i fotografišu se.
„Priča se da Staljin nije voleo prefinjenost i eleganciju tog dvorca. Jednom prilikom, dok se šetao iznad dvorca po borovoj šumi, neočekivano se sagnuo, uzeo šišarku i dugo je vrteo u ruci, a zatim je spustio među drveće i rekao: ’Izgradite mi vikendicu ovde. Baš na ovom mestu!‘“, priča Aleksandar.
I zaista, na tom mestu je i izgrađena prizemna kućica bez ijednog eksera. Tako se pojavila državna dača broj 3, koja je nazvana „Mala sosnovka“. Danas ih na Jalti ima 11.
Kažu da su dolaskom Hruščova na Krim počele ubrzano da se grade elitne dače za rukovodstvo zemlje i partije. U jednu od njih dolazio je i Josip Broz Tito sa suprugom i decom. Priča se kako je kod Hruščova na Jaltu dolazilo mnogo poznatih. Najneobičnija je bila poseta predsednika Jugoslavije. Hruščov je doleteo sa njim na Krim posle lova u Jugoslaviji i govori se da su doneli stotinu fazana. Postoji i fotografija iz 1956. godine, koja svedoči o susretu dvaju lidera na Jalti.
U blizini Masandrovskog dvorca nalazi se i Masandrovska vinarija, koja zauzima posebno mesto u vinskoj industriji Rusije. Kolekcija vina „Masandre“ najveća je na svetu, broji oko milion buteljki i upisana je 1998. godine u Ginisovu knjigu rekorda.
Osnovao ju je poznati ruski proizvođač vina Lav Golicin 1891. godine. Upravo je on u vreme Ruske imperije napravio prvu podzemnu vinariju tunelskog tipa za proizvodnju stonih i desertnih vina.
U okviru „Masandrovskog zavoda“ radi i prodavnica vina, a organizuju se i ekskurzije i degustacije vina, pa turisti mogu obići i podrume i čuti zanimljivu istoriju ove slavne krimske vinarije.
„Nažalost, zakasnili smo. Uskoro zatvaraju, ekskurzije su za danas završene“, rekao mi je Aleksandar sa žaljenjem, ali uspeli smo da pazarimo nekoliko buteljki vina i da još malo uživamo u šetnji po Masandrovskom parku.
Obećao mi je da će me sledeći put, kada ponovo posetim Jaltu, dovesti na to mesto, kako bismo obišli i čuvene podrume vina.
Nastaviće se…
Ukoliko ste propustili prethodne reportaže o Jalti, čitajte ovde (Jalta 1. deo, Jalta 2. deo, Jalta 3. deo, Jalta 4. deo, Jalta 5. deo)