Vučić je, na svečanosti koju je Delegacija EU u Beogradu priredila povodom Dana Evrope, rekao da je Evropa pre 73 godine izvojevala pobedu nad „strašnim neprijateljima“ — fašizmom i nacizmom.
Posle toga, kako je naglasio, Evropa je počela da se obnavlja i širi nove ideje, ovog puta zajedništva.
„I najveći neprijatelji su prepoznali potrebu za pomirenjem i saradnjom“, rekao je Vučić, dodajući da je posle najteže lekcije shvaćeno da su pomirenje i zajedništvo preduslovi za budućnost.
„Na tom putu, ma kako trnovit bio, bila je i Srbija, u različitim fazama i statusima. Srbija nije uvek razumela Evropu, a neretko ni Evropa nju, ali smo se menjali i razumeli zahteve i potrebe Evrope, a čini se da i Evropa sve više razume zahteve i potrebe Srbije“, podvukao je predsednik na svečanosti u Muzeju savremene umetnosti.
Kada ljudi pitaju zašto želimo u Evropu, običan čovek bi rekao da je to zbog boljeg života, drugi bi, kaže, dodali nešto, čini mu se, još važnije, jer nam je dosta ratovanja, a Evropa je kao mirovni projekat važna za nas da sačuvamo stabilnost i mir, „a nama je dosta ratovanja i nestabilnosti više nego ikome“, primetio je predsednik Srbije.
Ipak, on bi, ističe, na to dodao i treći razlog:
„Građani Srbije žele da pripadaju evropskom tipu društva, a to znači da imamo demokratsko i slobodno društvo, a to znači da moramo još puno da radimo i napredujemo, što opet ne znači da su sve ostale zemlje Evrope uređene i bezgrešne, ali je na nama da radimo“, rekao je on.
„Zato u periodu koji je pred nama moramo u oblasti vladavine prava, ali i drugim, da postignemo značajno veći napredak, baš kao što smo ga postigli u ekonomiji i od zemlje blizu bankrota stigli do toga da imamo tri godine zaredom suficit u budžetu, dvostruko manje nezaposlenih i rast u prvim mesecima ove godine od 4,5 odsto“, zaključio je Vučić.
Tanjug