Prema podacima stručnjaka, količina pšenice koja se izvozi u zemlje Evropske unije 2018. godine opala je za 12 odsto u poređenju sa 2017. godinom.
U saopštenju se navodi da su evropski izvoznici pšenice izgubili deo na tržištu Severne Afrike i Bliskog istoka, a pritom im je Rusija stala na put.
Stručnjaci ističu da je posledica vezana i za to da količina i kvalitet ruske pšenice odgovaraju ceni.
Svakako, Rusija je doprinela tome da u EU opadne izvoz pšenice. Te podatke navelo je Ministarstvo poljoprivrede SAD.
„EU se suočila sa ozbiljnom konkurencijom na izvoznom tržištu, posebno sa Rusijom i zemljama Crnomorskog regiona, kao i padom evra. Prema podacima, obim izvoza pšenice iz zemalja EU svakako opada i najniži je za proteklih pet godina“, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede SAD.
Prema američkim podacima, 2016-2017. godine EU je izvozila 27,3 miliona tona, a izvoz je opao na 24 miliona tona 2017-2018. godine.
U dokumentaciji se navodi da su glavni uvoznici pšenice iz EU zemlje Severne Afrike i Bliskog istoka, pre svega — Alžir, Maroko, Saudijska Arabija i Egipat. Iako je u periodu 2016-2017. godine EU izgubila svoj deo na tom tržištu, svakako je Rusija kao konkurencija uticala na to.
„Takav rezultat je povezan i sa rastom naše proizvodnje. Više izvozimo, zato i jesmo konkurencija“, navodi ruski ekspert.
Ranije je Ministarstvo poljoprivrede SAD davalo izjave na temu rasta ruskog izvoza pšenice. Prema prognozama američkih stručnjaka, izvoz pšenice će u julu 2018. dostići rekordnih — 31,5 miliona tona. To sve ukazuje da će zauzeti prvo mesto, a time će i prestići SAD.
Ruski ministar poljoprivrede Aleksandar Tkačov ističe da Rusija potiskuje SAD kada je izvoz pšenice u pitanju. Prema njegovim rečima, zbog toga američki farmeri trpe finansijske gubitke.
Treba istaći da je 2017. godine Rusija počela da izvozi pšenicu na tržišta Meksika, Kolumbije i Laosa.