„U decembru 2015. godine generalni direktor IAEA Jukija Amano predstavio je bordu guvernera finalnu procenu prošlih i aktuelnih otvorenih pitanja koja se tiču iranskog nuklearnog programa. U svom izveštaju Agencija je utvrdila da je pre 2003. godine u Iranu formirana organizaciona struktura pogodna za koordinaciju događaja vezanih za razvoj nuklearnog eksplozivnog uređaja. I iako su neke aktivnosti sprovođene nakon 2003. godine, one nisu bile deo koordinisanih radova“, komentarisao je portparol IAEA izjavu premijera Izraela o nuklearnim aktivnostima Irana koje izbegavaju kontrolu Agencije.
Prema njegovim rečima, „opšta procena Agencije bila je da je u Iranu do 2003. godine u okviru koordinisanog rada sproveden niz aktivnosti vezanih za razvoj nuklearnog eksplozivnog uređaja, a neke aktivnosti su sprovedene nakon 2003. godine“.
„Agencija je takođe utvrdila da ove aktivnosti ne izlaze izvan okvira tehničke izvodljivosti i naučnih istraživanja, kao i da su pogodne za sticanje određenih tehničkih kapaciteta i sposobnosti. U istom izveštaju se navodi da Agencija nije imala pouzdane znake aktivnosti Irana vezane za razvoj nuklearnog eksplozivnog uređaja nakon 2009. godine. Na osnovu izveštaja generalnog direktora bord guvernera izjavio je da je razmatranje ovog pitanja zatvoreno“, zaključio je on.
IAEA je, takođe, istakla da Agencija ne namerava da dâ javnu ocenu izjave izraelskog premijera Benjamina Netanijahua.
Istovremeno, portparol američkog Stejt departmenta izjavio je da SAD ne planiraju da predaju dokumente Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju, koji navodno dokazuju postojanje tajnog nuklearnog programa Irana.
„Informacije pripadaju izraelskim vlastima, tako da pitanje da li oni planiraju da ga predstave široj javnosti, treba uputiti njima“, odgovorio je predstavnik Stejt departmenta na pitanje da li su Sjedinjene Američke Države spremne da predaju dokumenta ili da pomognu u tome.
Premijer Izraela Benjamin Netanijahu izjavio je 30. aprila da Izrael ima na raspolaganju oko 100.000 papirnih i digitalnih dokumenata koji dokazuju da je iranski nuklearni program imao tajnu vojnu komponentu pod nazivom „Projekat Amad“.