„Ruska kampanja protiv SAD bila je višestrana. Korišćeni su sajber-napadi, skrivene platforme, društvene mreže i državni mediji“, navedeno je u izveštaju Kongresa SAD.
Kongres je u izveštaju agenciju Rusija sevodnja, Sputnjik, televizijski kanal RT i list „Raša bijond hedlajns“ nazvao delom ruskog aparata medijske propagande koji je, prema tvrdnji kongresmena, korišćen za mešanje u američke predsedničke izbore 2016. godine.
Komitet Predstavničke palate SAD kritikovao je vlasti zbog sporog reagovanja na navodno mešanje Rusije u izbore, navedeno je u izveštaju.
„Odgovor američke vlade na aktivne mere Rusije tokom izbora 2016. godine bio je spor i nedosledan“, naveo je Komitet u izveštaju.
Komitet američkog Kongresa kritikuje državne vlasti koje nisu želele da sarađuju na pitanju bezbednosti izbora s Ministarstvom za unutrašnju bezbednost SAD.
Sistemi koji se koriste za glasanje okarakterisani su u ovom izveštaju kao „neadekvatni i slabi“.
„S mnogim, verovatno ni s većinom poznatih žrtava Rusije FBI nikada se nije povezao“, navedeno je u dokumentu. Pod žrtvama se podrazumevaju Amerikanci koji su, kako se pretpostavlja, mogli da budu iskorišćeni za mešanje u tok izbora.
Trampovi pomoćnici nisu učestvovali u mešanju u izbore
Pomoćnici aktuelnog predsednika SAD Donalda Trampa nisu, kako je navedeno u izveštaju, uticali na predizborni štab kandidata, navedeno je u izveštaju.
Trampovi savetnici, među kojima je navedeno ime Džordža Papadopulosa, bili su periferne figure i, kako je saopšteno u izveštaju, nijedan od njih nije mogao da utiče na Trampa ili na njegov štab.
„Rusi su komunicirali s Trampovim pomoćnicima preko zvaničnih kanala, a posebnu pažnju pobuđuje to što su koristili 'kurire' i posrednike koji su se povezivali s visokim zvaničnicima“, navedeno je u izveštaju.
Glavna urednica RT Margarita Simonjan izjavila je da ni u jednoj zemlji RT nije pod takvim pritiskom kao u SAD.