„Za nas je apsolutno neshvatljivo u kom delu i obimu žele da menjaju nuklearni sporazum sa Iranom“, rekao je Rjabkov.
Prema njegovim rečima, SAD i Francuska se s nipodaštavanjem odnose prema međunarodnom pravnom sistemu.
Diplomata je rekao da Moskva nije dobila nikakav poziv da učestvuje u pregovorima o hipotetičkom novom nuklearnom sporazumu s Iranom.
„U svakom slučaju, Rusija ne smatra da je u vezi s bilo kakvim odvojenim sporazumima koji postižu SAD i članice takozvane ’evrotrojke‘. Kada nam bude jasno kakvi su to dogovori, od čega se sastoje, tada ćemo posebno pogledati sadržinu i, ono što je veoma važno, pogledati ga kroz prizmu rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 2231“, rekao je Rjabkov.
Prema njegovim rečima, u uslovima u kojima se zemlje, uključujući Francusku i SAD, s priličnim prenebregavanjem odnose prema suštinskim elementima međunarodnog pravnog sistema, dodatno je važno proveriti koliko se te zemlje odgovorno odnose prema poštovanju rezolucije UN.
Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) 14. jula 2015. godine su postigle istorijski sporazum o rešavanju višegodišnjeg problema iranskog nuklearnog programa: usvojen je Zajednički sveobuhvatni plan dejstava, na osnovu kojeg su Iranu ukinute finansijske i ekonomske sankcije pod uslovom da odustane od svog nuklearnog programa.
Predsednik Francuske Emanuel Makron posle sastanka u Vašingtonu s američkim liderom Donaldom Trampom izjavio je da namerava da radi na novom sporazumu o iranskom nuklearnom programu.
Prema Makronovim rečima, novi sporazum će uključivati četiri tačke: blokiranje iranskog nuklearnog programa do 2025. godine, dužu zabranu za bilo kakvu nuklearnu aktivnost, prekid balističkog programa Irana i stvaranje uslova za političku stabilnost u regionu.