Loznička policija je u velikom zdanju Zanatskog centra „Sloga“, čiji je vlasnik Živorad S, pronašla 11 migranata. Protiv vlasnika lokala, koji je digao ruke od pekarskog posla, napisana je krivična prijava zbog sumnje da se bavio krijumčarenjem ljudi.
Da li je Živorad S. krijumčario strance ili ne, pokazaće istraga. Činjenica je, međutim, da u loznički, malozvornički i ljubovijski kraj, zbog blizine Drine i granice sa BiH, u poslednje vreme stiže sve više migranata iz „belog sveta“, koji sada pokušavaju da pređu u Bosnu i Hercegovinu, a odatle u Hrvatsku, pa u Sloveniju.
U BiH su zato skoro svakodnevna hapšenja kraj granice, a posle sprovođenja postupka, vlasti susedne zemlje ih vrlo brzo vraćaju u Srbiju. Deo migranata uspeva da pređe u Hrvatsku i stigne do Slovenije, što im je u poslednje vreme željena destinacija.
„Migranti kriminalnim kanalima stižu do Loznice, Malog Zvornika i Ljubovije iz Beograda, gde imaju jatake koji ih smeštaju u ’štekove‘ i kad misle da je trenutak, da li je to dan ili noć, prebacuju ih preko Drine“, kažu naši upućeni sagovornici.
Najčešće prelaze u BiH preko Železničkog mosta na Drini, kod Malog Zvornika, a koriste i novi most „Bratoljub“, između Bratunca i Ljubovije, koji je Srbija izgradila, a vlasti BiH nisu u stanju da urade pristupni put i podignu osnovna zdanja za kontrolu ljudi, vozila i roba.
Kako Novost" saznaju, krijumčari ljudi za prevoz migranata iz Beograda i njihovo prebacivanje u BiH uzimaju 1.000 evra. Da bi stigli do Slovenije, potrebno im je još najmanje 1.800 evra, naravno ako ne „padnu“ i u Srbiji ili BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.
„Za migrante, koji su zaista u nevolji, najbolje je da ispoštuju proceduru kako bi bili pod zaštitom naše države, a ne sredstvo za manipulisanje kojekakvih mešetara, koji samo hoće da im izvuku novac“, kažu obavešteni sagovornici.
Migranti rizikuju idući na ovakav način ka EU, jer je bilo mnogo slučajeva, poslednjih godina, da ih mešetari prevare. I to tako što im prvo uzmu pare, a onda im objašnjavaju da je željena destinacija odmah iza neke šume, reke i jezera, a u stvari se nađu u nekom delu BiH ili Hrvatske, daleko od Slovenije — pričaju naši sagovornici.
Novosti