„Ilegalna trgovina naoružanjem je značajno suzbijena i smanjena na teritoriji Srbije, ali nemamo operativnu kontrolu nad južnom pokrajinom, pa ni sagledavanje stanja, za šta su zaduženi Euleks i Kfor. Svakako da postoji zabrinutost, jer je u našoj zemlji uništeno gotovo 20.000 komada oružja, a u drugim zemljama i na drugim teritorijama uništene su mnogo manje količine, iako znamo da postoje veće količine naoružanja“, objasnio je on novinarima uoči sastanka Koordinacione grupe za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem na Zapadnom Balkanu.
Stefanović je rekao da se zbog te zabrinutosti Srbija priključila nemačko-francuskoj inicijativi za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem na Zapadnom Balkanu i da će dalje ostati posvećena uništavanju i zapleni ilegalnog naoružanja.
Podsetio je da je kroz osam postupaka legalizacije država dala dovoljno prostora građanima koji su želeli da predaju ilegalno naoružanje a da ne snose odgovornost, i da su sada kazne pooštrene, te se kreću od 1. juna prošle godine na do 12 godina zatvora.
„Mi ćemo nastaviti borbu, a što se tiče legalne trgovine, to postoji svuda i to nas ne brine, jer se za legalno oružje zna gde dospeva“, kazao je on.
Ukazao je na to da MUP radi na softverskom sistemu koji će pratiti oružje od trenutka proizvodnje, odnosno uvoza, do finalnog korisnika.
„Kroz ovaj sistem znaćemo u svakom trenutku gde je svaki komad oružja završio, gde se nalazi u zemlji i kod koga“, rekao je Stefanović.
Tanjug