Ona je bila supruga 41. predsednika SAD Džordža Buša Starijeg i majka 43. šefa Bele kuće Džordža Buša Mlađeg.
Porodica Buš je 15. aprila objavila da je njeno zdravlje sve lošije i da je odlučila da više ne traži lekarsku pomoć.
Rojters navodi se da su Barbaru Buš, koja se poslednjih godina borila sa plućnim i srčanim bolestima, suprug i deca zvali „Srebrna lisica“ pošto je ova žena snežnobele kose bila poznata po tome što je žestoko štitila svoju porodicu.
I pored toga, odbijala je spekulacije da je uticala na predsednika kao što su to činile njene prethodnice — supruga Ronalda Regana, Nensi, i žena Džimija Kartera, Rozalin.
„Ja se ne glupiram u njegovoj kancelariji, a on se ne glupira u mom domaćinstvu“, rekla je jednom prilikom Barbara Buš u vreme kada je njen suprug bio predsednik.
AP navodi da se sa budućim mužem prvi put srela na božićnom plesu kada je imala 17, a on 18 godina. Venčali su se dve godine kasnije i ostali zajedno 73 godine, zbog čega su postali najdugovečniji predsednički bračni par u Beloj kući.
Bila je jedna od samo dve žene u američkoj istoriji čiji su i suprug i sin bili predsednici SAD. Pored Barbare Buš, to je bila i Ebigejl Adams, supruga Džona Adamsa i majka Džona Kvinsija Adamsa.
„Imala sam najbolji posao u Americi“, napisala je Bušova u memoarima iz 1994. u kojima je opisala svoj život u Beloj kući.
Pogrebna služba za Barbaru Buš planirana za subotu pre podne u Episkopalnoj crkvi Svetog Martina u Hjustonu, koju je često posećivala sa mužem.
Biće sahranjena na zemljištu „Bušove biblioteke“ Univerziteta Teksas A i M u Koledž stejšnu, na oko 160 kilometara severozapadno od Hjustona, gde je pokopana i njena trogodišnja ćerka Robin, koja je 1953. preminula od leukemije.
Tanjug