„Ofkom (medijsko regulatorno telo) govori da prati izveštavanje RT-a 'aktivno nakon događaja u Solsberiju'… To je ciljana provera, usmerena protiv konkretne informacione organizacije, koja se tiče jednog konkretnog pitanja. Ona predstavlja pritisak na konkretnog emitera. Takva pojačana analiza prirodno će uticati na slobodu medija u Velikoj Britaniji, a to izaziva duboku zabrinutost“, navedeno je u komentaru Ambasade Rusije.
Ambasada skreće pažnju na to da nacionalni mediji u Velikoj Britaniji ne pokušavaju da stupe u kontakt s bivšim saradnikom Državne obaveštajne uprave Rusije Sergejom Skripaljom i njegovom kćerokom Julijom koji su otrovani u Solsberiju.
„Uočili smo pokušaje Vlade Velike Britanije da izvrši pritisak na medije koji se graniče sa cenzurom kada je reč o izveštavanju o slučaju trovanja u Solsberiju“, navedeno je u saopštenju.
Ambasada ukazuje na to da je „Sandej tajms“ 8. aprila saopštio da su saradnici Saveza za nacionalnu bezbednost Velike Britanije preuzeli kontrolu nad izveštavanjem medija o incidentu u Solsberiju,
„Vlasti manipulišu medijima preko brojnih spinova o novim verzijama incidenta. Očigledan nedostatak interesovanja medija za uspostavljanje kontakta sa Sergejom ili Julijom Skripalj, lekarima koji ih leče i drugim nadležnim osobama, bez obzira na povećani javni interes, to dokazuju“, navedeno je u saopštenju.