Obraćajući se Izvršnom savetu OZHO Šuljgin je pokazao dokument Kancelarije za patente i robne marke SAD, datiran 1. decembra 2015. godine.
On je takođe ukazao na to da se ova kancelarija ranije obraćala ruskoj strani s molbom da proveri „patentnu ispravnost otkrića čiji je autor američki naučni saradnik T. Rubin“.
U dokumentu je bilo reči o izradi specijalnog metka s punjenjem za otrovne supstance. Stalni predstavnik Rusije je objasnio da je municija trebalo da bude punjena binarnim komponentama koje se mešaju tokom pucnja.
„U krajnjoj meri jedna od ovih aktivnih supstanci kojom može da se puni dati metak može da bude neki od nervnih agenasa, kao što su tabun, sarin, soman, ciklosarin, VG, VM, VR, VH, i obratite pažnju, agensi koji pripadaju tipu ’novičok‘“, rekao je Šuljgin.
On je naglasio da ova formula svedoči o tome da su u SAD izrađivali i patentirali supstance tipa „novičok“. „I ne tako davno, tome ima nekoliko godina – patent je datiran 1. decembra 2015. godine“, precizirao je diplomata.
On je naveo da je pretraga na elektronskom pretraživaču google.patents.com s ključnom reči „novičok“ izbacila više od 140 različitih patenata povezanih s korišćenjem i zaštitom od uticaja bojeve otrovne susptance ovog tipa.
Slučaj „Skripalj“
Početkom marta bivši pukovnik Državne obaveštajne uprave Rusije Sergej Skripalj, koji je špijunirao za Veliku Britaniju, i njegova kćerka Julija, otrovani su u britanskom Solsberiju. Britanija tvrdi da su otrovani supstancom koja je proizvedena u okviru sovjetskog programa „novičok“, a da je u incident umešana Moskva.
Rusija to kategorički negira i naziva optužbe „nedokazanom provokacijom“. Ekspertizu supstance kojom su otrovani Skripalji sproveli su stručnjaci Organizacije za zabranu hemijskog oružja. Rusija se upoznala s izveštajem.
Prema rečima šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, u njemu je OZHO navela sastav hemijske supstance, bez konkretnog navođenja otrovnog agensa.