Đukanović je, po svemu sudeći, uspio da maksimalno motiviše svoje biračko tijelo, a podatak da je najubjedljiviju podršku zabilježio u opštinama Rožaje, Plav, Gusinje, Petnjica i Ulcinj, u kojima većinski živi bošnjačko i albansko stanovništvo, kao i da su prve čestitke na pobjedi stigle od čelnika tzv. države Kosovo, Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja, bez dileme upućuje na to da tradicionalna formula po kojoj manjine odlučuju ko će biti na vlasti u Crnoj Gori i dalje funkcioniše.
Drugi veoma važan detalj, koji vjerovatno daje najslikovitiji opis podijeljenosti crnogorskog društva, svakako je činjenica da nijedan od protivkandidata ne smatra za shodno da treba da čestita Đukanoviću na pobjedi. Tako je kandidat Mladen Bojanić poručio da neće čestitati Đukanoviću pobjedu jer „nema šta da čestita“.
„Da sam na Đukanovićevom mjestu, ja bih se stidio a ne slavio“, poručio je on. Draginja Vuksanović, koja je naglasila da je kao predsjednički kandidat osvojila 60 odsto glasove više nego njena SDP na parlamentarnim izborima 2016. godine, takođe je poručila da „Đukanović ne zavređuje čestitku“.
„Ovakav rezultat je posledica dva faktora — zarobljene države i problema u opoziciji. Bojanić je osvojio manje glasova nego partije koje su ga podržale 2016“, naglasila je ona.
Kandidat Marko Milačić, koji sa gotovo tri odsto podrške i kao nova politička snaga praktično bez partijske infrastrukture donekle može biti zadovoljan rezultatom na izborima, takođe nije čestitao Đukanoviću, uz poruku da Crna Gora „ulazi u fazu diktature“.
„Đukanović je bio kandidat NATO-a. Crna Gora je na silu ugurana u taj savez, a ulazak tamo garantuje sve veću diktaturu“, rekao je Milačić.
Osim što izjave Đukanovićevih protivkandidata nedvosmisleno upućuju na stav da je DPS do još jedne izborne pobjede ponovo došao na neregularan način, uz brojne pritiske, ucjene i zloupotrebe državnih resursa, ova nepopustljivost i nepomirljivost stavova je takođe alarm za sve niži nivo demokratskog kapaciteta crnogorskog društva.
Sa druge strane, ni Đukanović nikome ne ostaje dužan, pa je poručio da je njegov rezultat „toliko ubjedljiv i nadmoćan“ i da je sam po sebi prilika za opoziciju da „preispita svoja istrajna politička stanovišta“.
On je takođe najavio da je njegova pobjeda „velika odskočna daska za (lokalne) izbore koji se održavaju 27. maja“.
Sve u svemu, utisak je da se pobjedom Đukanovića animozitet i razlike koje vladaju u crnogorskom društvu nikako ne mogu premostiti, već da će, naprotiv, vremenom bivati sve veći. Kako trenutno stvari stoje, postoji rizik će takvo stanje potrajati još neko vrijeme.