Podmorski kabl ACE, dužine 17.000 kilometara, koji ide od Evrope ka afričkoj obali presečen je 30. marta ostavljajući Sijera Leone i Mauritaniju delimično ili potpuno bez interneta.
Prema podacima „Dina“, veb-infrastrukturne kompanije u vlasništvu „Orakla“, to je uticalo na uslugu i u Obali Slonovače, Senegalu, Ekvatorijalnoj Gvineji, Gvineji Bisao, Liberiji, Gambiji i Beninu. Kabl ACE povezuje 22 zemlje od Afrike do Francuske.
Iako nije jasno kako je kabl presečen, izgleda da je vlada Sijera Leonea u noći između 31. marta i 1. aprila pokušala da stanovništvo odseče od informacija kako bi uticala na rezultate izbora, navodi „Biznis insajder“.
U poslednjih pet godina nije bilo većih problema sa kablom.
Gubitak usluge najviše je pogodio Mauritaniju.
„Najveći i i najduži gubitak mreže desio se u Mauritaniji, sa potpunim gubitkom u trajanju od 48 sati, posle čega je usledila delimična restauracija povezivanja“, napisao je Dejvid Belson na istraživačkom blogu „Orakl Din“.
Međunarodni sistem kablova ima nekoliko nivoa ugrađenih redundansi koje dopuštaju provajderima poput „Afrisela“, Sijera Leone kejbl ltd.“ i „Sijeratela“ servis da vrate uslugu.
Međutim, prekid je pokazao koliko je lako prekinuti internet, jednostavnim presecanjem kabla. Oko 97 odsto svih međunarodnih podataka prenosi se takvom mrežom, prema Azijsko-pacifičkom forumu o ekonomskoj saradnji.
Britansko-američki vojno-obaveštajni stručnjaci su više puta ponavljali da je relativno malo učinjeno kako bi se obezbedili kablovi i da ruska mornarica redovno sprovodi aktivnosti u njihovoj blizini, navodi „Biznis insajder“ i podseća da su 2103. godine uhapšena trojica ronilaca u Egiptu, koji su pokušavali da preseku podmorske kablove.
„U najgorem scenariju sveobuhvatnog napada na podmorsku infrastrukturu kablova, uticaj gubitka mreže bio bi potencijalno katastrofalan, a čak i relativno ograničena sabotaža mogla bi potencijalno da izazove značajne ekonomske gubitke i ošteti vojnu komunikaciju“, naveo je penzionisani američki admiral Džejms Stavridis u izveštaju za istraživački tim za razmenu podataka 2017.
„Ruske podmornice poduzimale su detaljne aktivnosti praćenja u blizini severnoatlantske kablovske infrastrukture u dubokim vodama“, dodao je on.
Nema indicija da je Rusija umešana u sečenje ACE, ali će slučaj Mauritanije sigurno proučavati vojni stratezi, zaključuje „Biznis insajder“.